Zdravie a krása - Keď lieči príroda

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Každá žena v strednom veku, ktorá začína mať príznaky menopauzy, hľadá možnosti, ako potlačiť nepríjemné symptómy tohto obdobia života.

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Mnohí sa tešia na jar a leto aj pre čerstvú zeleninu. K prvým nositeľom vitamínov patrí určite reďkovka. Niekto sa spoľahne na ponuku obchodu a trhoviska, iný si vypestuje vlastnú. Dôležité je klásť si ju počas sezóny na tanier pravidelne.

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Objavujeme staré, ale dobré veci. K takým patria aj symboly jarnej flóry. Dokonca aj neraz zatracovaná pŕhľava alebo inak žihľava. Mnohí ju považujú za burinu, ktorá svojím charakterom znepríjemňuje život. Veľmi sa však mýlia. Pŕhľava dokáže sťahovať rany, zmierniť krvácanie, rieši i ťažkosti s kožou či žalúdkom...

Z byliniek vylúhovaním získame

ODVAR – bylinky varíme v prikrytej nádobe v určenom množstve vody predpísaný čas, potom výluh necháme stáť do vychladnutia a napokon cez sitko precedíme.
ZÁPAR – bylinky prelejeme predpísaným množstvom vriacej vody a necháme stáť v prikrytej nádobe asi 20 minút, potom cez sitko precedíme.
MACERÁT – bylinky prelejeme studenou vodou (prípadne olejom alebo liehom) a necháme stáť predpísaný čas (niekoľko hodín, dní či týždňov). Nakoniec precedíme cez papierový filter na kávu.