Zvieracie chlpy na sedačke

17.02.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Aj keď mačku alebo psa miluje celá rodina, boj s chlpmi zvieracieho miláčika zostáva väčšinou na domácu pani. Ako si najlepšie poradiť so stopami psíka alebo mačky v interiéri a najmä na jeho textilných častiach, ktoré môžu byť nositeľom prachu a alergénov nebezpečných pre všetkých alergikov?

Ak nechceme na každom kroku zavadiť o ďalšiu chlpatú porciu z kožušiny zvieratka, musíme sa v prvom rade dobre starať o jeho hygienu i o jeho srsť. Treba mu ju pravidelne česať a kefovať. No i tak zabránime prirodzeným únikom srsti, ktorú často nachádzame na koberci, po celej sedacej súprave či na poťahu kuchynskej stoličky. Všade tam, kde sa zviera rado pohybuje alebo sa zvykne aj na hodinu uvelebiť. Tak čo s tým?

Pomôžu valčeky a i gumené rukavice

Operatívnym pomocníkom sú valčeky, ktorými prejdeme po čalúnení a chlpy sa na lepiacej plochu prilepia. Kúpiť dostaneme aj kefy so špeciálnou červenou látkou alebo umývateľné gumové kefky. Pomôcť si však môžeme aj lepenkou alebo izolepou, z ktorej vždy kúsok odstrihneme, prelepíme časť sedačky, a odtrhneme aj s nalepenými chlpmi a takto vyčistíme celý priestor, kde sa zvykne domáce zviera pohybovať.

K jednoduchým pomôckam patria gumené rukavice, ktoré si natiahneme na ruky. Potom ich namočíme pod tečúcou vodou, trochu otrepeme a z povrchu čalúneného kresla pozbierať sa snažíme pozbierať všetku srsť, ktorá zostáva na vlhkej gume prisatá. Výhodou je, že sa dostaneme aj do skrytých škár. Podobne sa chĺpky správajú aj v prípade metly s gumenými štetinami, ktorú použijeme na prečistenie koberca, ľahko na nich priľnú.

A v predajniach s automobilovým príslušenstvom dostať kúpiť špeciálnu rukavicu na odstraňovanie zvieracích chlpov z čalúnenia v aute, ktorú môžeme pokojne použiť aj v domácom prostredí.

Perfektne jedine s vysávačom

Zvieracie chlpy však najlepšie odstránime kvalitným vysávačom, ktorý pomôže vyčistiť aj zhyby, kam by sme sa s kefou nedostali. Mnohé roboty majú aj špeciálne násadky a hubice na odstraňovanie chlpov. Alebo sú vybavené jemnými filtrami, ktoré zachytia všetky chĺpky a zabránia tak ich ďalšiemu šíreniu vo vzduchu.

Prať, ale s rozumom

Lepšie je však dať si tú robotu a naučiť zvieratko oddychovať a ležať na jednom mieste, ktoré mu vyčleníme. Poskladanú deku alebo tapacírovanú podložku potom ľahšie vyčistíme ako pohovku či čalúnené kreslo. Tieto textílie môžeme pravidelne vyprášiť a tiež oprať. Ale pozor, nikdy deku plnú chĺpkov zo psa či mačky nedávajme do pračky spolu s ďalšími textíliami, pretože chĺpky sa potom nachytajú aj na ne. Najlepšie je použiť pracie guľôčky, na ktoré srsť počas prania priľne.


redakcia doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com