Zjednodušme si jarné upratovanie

15.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Na jar máme pociťujeme prílev energie, ktorú treba okamžite využiť na zásadné upratanie domácnosti. Veď už sa schyľuje k Veľkej noci. Každý už vie, čo potrebuje jeho spálňa, kuchyňa či predsieň. My vás chceme upozorniť na niektoré prvky zariadenia, na ktoré občas zabúdame, a tiež prezradiť pár fínt, ktoré nám proces čistenia uľahčia.

 • Zásada číslo jedna – v každej miestnosti najprv zlikvidujme alebo premiestnime do skrinky či zásuvky všetky maličkosti, na ktoré zbytočne padá prach a pre ktoré interiér nevyzerá nikdy ako uprataný. To platí ako pre kuchyňu tak obývačku či detskú izbu.
 • Zrýchliť upratovanie v kúpeľni pomôže dobrá organizácia úkonov. Najprv si na vaňu či sprchu a na umývadlo aplikujeme čistiaci prostriedok a necháme ho pôsobiť. Do toaletnej misy nasypeme prášok do pečiva, ktorý zlikviduje nánosy špiny. Keď handrou z mikrovlákna s nastriekaným čistiacim prostriedkom poutierame vonkajšok misy, stačí rozpustenú špinu aj s práškom do pečiva iba spláchnuť. Potom vyleštíme zrkadlo prípravkom na sklo. Na nerezové armatúry použijeme účinný čistiaci prostriedok zubné kefky a napokon handrou pretrieme celé umývadlo i vaňu. S vytretím dlážky nám pomôže mop.
 • Kachličky nad kuchynskou doskou a sporákom znečistené rôznymi šťavami alebo prskajúcim olejom ľahšie očistíme, ak ich postriekame roztokom vody a jemného mydla, ktorý necháme chvíľu pôsobiť.
 • Na zaschnuté nečistoty na sporáku či kuchynskej linke si vezmime na pomoc starú platobnú kartu. Dielo dokončíme drsnou stranou špongie a prípadne účinným čistiacim krémom.
 • Aj na mikrovlnku platí finta. Najprv v nej ohrejme v miske až k bodu varu vodu, ktorú nechajme v uzavretom priestore vyparovať. Špina sa tak uvoľní , takže ju handričkou potom celkom ľahko odstránime.
 • Nezabúdajme na spotrebiče – pračku, umývačku riadu a kávovar poutierame zvonku, chladničku a elektrickú rúru zvonku i zvnútra.
 • Vodný kameň vo varnej kanvici zneškodníme pomocou kyseliny citrónovej, ktorú necháme rozpustenú vo vode pôsobiť asi 20 minút. Ak použijeme ocot, musíme ho nechať s vodou v kanvici prevrieť.
 • Novinkou je deinkrustačný prípravok, ktorý pomáha odstraňovať usadeniny v umývačke riadu, žehličke i pračke.
 • Na nepríjemný pach v plynovej alebo elektrickej rúre si vezmeme pekáčik s vodou s pár plátkami citrónu. Rúru najprv vyhrejme na vyššiu teplotu a po zovretí vody ju znížime na stredný stupeň. Po 20 minútach rúru vypneme a necháme ju pri otvorených dvierkach vysušiť.
 • Trápia nás odtlačky prstov na našej nerezovej chladničke? Skúsme čistou handričkou, na ktorú nakvapkáme stolný alebo detský olej, prejsť po povrchu. Napokon plochu umyjeme prostriedkom na riad a suchou handričkou vytrieme dosucha.
 • Pri jarnom upratovaní registrujeme aj drobnosti, ktoré zostávajú neraz nepovšimnuté – odkvapkávač na riad, fritovací hrniec, digestor, prestieranie pod taniere, hrnčeky i sitko na čaj, termoska, viečka z dekoratívnych nádob alebo koreničiek, lustre a svietidlá, odpadový kôš na smeti i bielizeň, záves v kúpeľni a predložka pred vaňou.
 • Izbové rastliny potrebujú našu pozornosť a nestačí len pravidelná zálievka. Zaprášené listy fikusu utrieme alebo osprchujeme a potom ich postriekame špeciálnym prípravkom na báze parafínového oleja, ktorý vytvorí ako ochranu pred prachom i škodcami súvislý lesklý film na povrchu veľkých listov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com