Zbytočnosti redukujú náš priestor

07.04.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Jar je ideálnym časom pre upratovanie. Pretože sa tak zbavíme zbytočností, ktoré nám zaberajú priestor. Potrebujeme ho nástojčivo práve preto, že jarné mesiace predstavujú príliv čerstvej energie, vďaka ktorej neurobíme iba vietor v domácnosti, ale môžeme realizovať nové plány.

S poriadkom je to asi rovnaké v každej domácnosti. Spočiatku pekne usporiadané odkladacie priestory, zásuvky a skrinky sa počas roka zaplnia množstvom nových vecí. Keď sa na poličkách začnú hromadiť kopy neprehľadne uloženého šatstva, je najvyšší čas na redukciu domácich zásob. Ak je v miestnosti priveľa predmetov, ktoré často zavadzajú, poriadok sa udržuje ťažko. Podľa východnej filozofii feng šuej sa v neusporiadanom prostredí spomalí tok pozitívnej energie čchi, čo zhoršuje pocity ľudí aj ich schopnosť sústrediť sa. Aj naši starí rodičia tvrdili, že ak chceme riešiť podstatné veci života, najprv si doma treba urobiť poriadok, ktorý je prvým predpokladom pre upratanie v duši. Každý má asi vlastný spôsob, ako sa prepracovať k dokonalému interiéru, no možno práve vám pomôže náš tip.

Základom je zásoba vhodných škatúľ

  • Najprv si treba zohnať pár papierových škatúľ, ktoré si rozdelíme na tri skupiny a každú z nich riešime inak.
  • Do prvej skupiny s označením Na odpis uložíme nekompromisne všetky veci, o ktorých sme presvedčení, že ich už nikdy nebudeme potrebovať. Patria sem kusy oblečenia, ktoré sú poškodené, nemoderné alebo neaktuálnej veľkosti, i pokazené pomôcky. Vyhodíme aj všetky znehodnotené a rozbité predmety, ale tie zachovalé môžeme darovať charite.
  • Veci, ktoré nepovažujeme jednoznačne na odstreľ, dáme do škatúľ s nápisom Šanca a odložíme ich bokom. Ak z nich nevyberieme veci v priebehu mesiaca čo i len na jedno použitie, môžeme sa ich s pokojným svedomím zbaviť. Ostané kroky platia ako v prípade prvej skupiny škatúľ.
  • Ešte sú tu predmety, ktoré možno nepotrebujeme, ale sú nám blízke, pretože sa viažu k nejakej udalosti alebo človeku z našej minulosti. Tie poukladáme do škatule s označením Uložiť. Môžu to byť rovnako listy, ako pamätníček z mladosti alebo gymnastický dres. Tieto veci patria do odkladacích priestorov – komory či vrchných častí šatníkovej steny. Máme ich síce po ruke, ale nebudú sa povaľovať po rôznych zásuvkách, ktoré často otvárame a v ktorých si potrebujeme udržať poriadok s aktuálne potrebnými vecami.

Malá rada:

Tejto činnosti sa treba venovať vo vhodnom čase. Kľúčom pohodového upratovania bez chvatu je dostatočný časový priestor, aby sme stihli prejsť všetky miestnosti a úložné priestory. Oplatí sa tiež vytipovať si skôr pekný slnečný deň, ktorý nám dodá viac entuziazmu, a celú prácu si spríjemniť napríklad obľúbenou hudbou z CD prehrávača.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com