Závesné textilné vrecká

05.03.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Rifle majú podobne ako mačka niekoľko životov. Najprv sa kúpia pre staršieho syna, potom ich donosí mladší alebo z nich mama odstrihne nejaké centimetre z dĺžky a urobí bermudy pre dcéru. A napokon poslúžia vrecká a ústrižky na rôzne textilné dekorácie do bytu. Napríklad na obliečky na vankúše alebo na ušitie závesného vrecka.

Závesné vrecko je dobrou pomôckou pre množstvo úložného priestoru a pre viacúčelové využitie. Môžeme do neho ukladať rôzne predmety, ktoré sa zvyknú inak povaľovať po celom byte. Napríklad kancelárske drobnosti, pomôcky na kreslenie, šitie či inú záujmovú činnosť alebo predmety dennej potreby na úpravu vlasov či tváre. Závesné vrecko je však i zaujímavým dekoratívnym prvkom v interiéri najmä vtedy, keď sa nám podarí zladiť charakter priestoru a typ textílií. Okrem džínsových zvyškov môžeme použiť aj farebné textílie podobných odtieňov, aké dominujú v miestnosti.

Ako postupovať?

Ako základ využijeme kus tkaniny s rozmermi, aké sú uvedené na obrázku. No môžeme si urobiť aj vrecko iných rozmerov. Látku na okrajoch začistíme a vrchnú i spodnú časť zahneme tak, aby sme mohli do otvorov zasunúť drevené tyčky, ktoré dekoráciu spevnia. Do horných otvorov môžeme umiestniť aj vešiak, za ktorý vrecko ľahko zavesíme. Ak sa rozhodneme len pre rovnú tyčku, musíme prišiť jedno väčšie alebo dva menšie ušká. Potom v jednotlivých radoch našívame vypracované vrecká alebo začistené pásy tkaniny, ktoré ešte na viacerých miestach zvisle prešijeme a tak získame niekoľko priestorov na menšie predmety. Fantázii sa medze nekladú, môžeme vymyslieť rôzne kombinácie a veľkosti vreciek.

  • Obmedzovať sa nemusíme ani pri voľbe materiálu. Dcérke pre svet bábik skombinujeme nežné pastelové plátna alebo bavlny s bodkovaným, prúžkovaným a kvietkovaným dezénom. Dievčenský dojem môžeme zvýrazniť mašličkami, kúskom čipky alebo madeiry. A do tvorby sa odporúča zapojiť aj malú slečnu. Cibrí si tak vkus a zároveň sa zaúča do tajov ručnej práce.
  • Pre synove večne zatúlané autíčka zase zvolíme rifľový imidž. Základ vytvorí vrch zadnej časti riflí, na ktoré môžeme našiť ďalšie kúsky džínsoviny viacerých odtieňov alebo textílie veselých farieb, ako je žltá, oranžová, červená a zelená.
  • Pre krajčírske drobnosti sa výborne hodí hrubšie plátno, ktoré nebude v spálni, kde máva domáca pani krajčírsky kútik, pôsobiť rušivo.
  • V kúpeľni môžeme zase umiestniť závesné vrecko ušité z textílií farebnosti príbuznej odtieňu kachličiek alebo ho urobíme zo starého froté župana.

Poznámka: Ak plánujeme orientovať sa podľa rozmerov uvedených na obrázku, nemali by sme zabudnúť pridávať pri strihaní textílií na každej strane 1 až 1,5 cm na začistenie okrajov.redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com