Zaujímavosti o ruži

29.04.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Ruža, ktorá má svoj zlatý čas kvitnutia teraz v júni, je kráľovnou medzi kvetmi. Plnosť a nežnosť krásne vytvarovaných a sfarbených kvetov jej určila výnimočné postavenie a patrí preto vari odjakživa k dôležitým udalostiam v živote – k svadbe, k jubileu, k promócii, k vyznaniu lásky či k narodeniu dieťaťa.

Ruža svojou krásou inšpirovala umelcov, či už hudobníkov, básnikov alebo maliarov, a ako symbol zasiahla viaceré podoby ľudského života, mnohé národy jej dokonca venovali veľkú pozornosť. Spája sa s ňou mnoho významnejších i menej nápadných zaujímavostí. Možno neviete, že...

  • ... ružu vnímali starí Gréci ako symbol lásky, krásy, radosti, ale aj pokoja, smútku a nekonečnosti, preto nemohla chýbať ako ozdoba na žiadnej slávnosti či ceremónii.
  • ... v starom Ríme zaplavovali ružovými lupienkami celé hodovné sály, ruže pestovali po celý rok, ale pre veľkú spotrebu ich dovážali aj z Egypta, cisár Nero napríklad za ruže použité na jednu hostinu zaplatil tonu zlata.
  • ... v stredoveku šírením kresťanstva ruža si svoje významné miesto udržala, ale predstavovala hlavne zmierlivosť pri sporoch a symbolizovala aj Kristovu krv, vo Francúzsku sa s obľubou viazali ružové vence.
  • ... renesancia priala zakladaniu ružových sadov a rozárií, čo prispelo k šľachteniu tohto kvetu – dnes máme k dispozícii až 30-tisíc druhov ruží.
  • ... ruža bola aj súčasťou heraldiky, mnohé rody a dynastie ju zakomponovali do svojich rodových emblémov podobne ako český rod Rožmberkov a z histórie je známa vojna ruží dvoch kráľovských rodín Lancasterov a Yorkov, oba mali v erbe ružu
  • ... ruža bola častým motívom aj v regionálnej ľudovej tvorbe a ovplyvnila charakter ornamentiky a dekorovania krojov a interiérových prvkov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com