Zatočili s kilami navyše

04.04.2024

AKTUALITY     Slovensko chudne. Konečne. Obezita a nadváha, ich prevencia, liečba i stigma, ktoré so sebou prinášajú, potrebovali už dlho nový, svieži prístup. Občianske združenie plno | Podpora liečby nadváhy a obezity, spája klinicky overené dáta a odborníkov s dobrovoľníkmi, ktorí boli v trvalom chudnutí úspešní a tými, ktorí sa pre chudnutie rozhodli. Už tento víkend, v piatok a sobotu 5. a 6. apríla spolu s Občianskym združením Bocian spoluorganizuje preto interaktívny festival redukcie hmotnosti pre verejnosť Žena a zdravie pod názvom Kilá navyše?

Dvojdňové podujatie zamerané na chudnutie, chyby v stravovaní a s ním unikátnu súťaž -3 kilogramy prebieha pod záštitou SOA, Slovenskej obezitologickej asociácie. Jeho cieľom je osvojiť si správne stravovacie návyky a pochopiť obezitu či nadváhu, ktoré komplikujú život viac ako 60% Slovákov. Ak sa chcete zbaviť kíl navyše, niet lepšej príležitosti ako začať práve tento víkend vo vstupnom priestore bratislavského Nivy Centra. Po odvážení priamo na podujatí budú mať záujemcovia vo veku od 15 rokov 8 týždňov na to, aby sa zbavili prvých 3 kg, a to správne a natrvalo. Redukcia už 5% aktuálnej hmotnosti môže totiž priniesť výrazné zlepšenie hodnôt a znížiť riziko srdcovocievnych ochorení, cukrovky či tukovej choroby pečene - cirhózy, ako aj ďalších ochorení, pričom s obezitou sa ich aktuálne spája neuveriteľných 236.

Po ukončení merania budú výsledky zverejnené a opäť na jeseň sa bude združenie plno snažiť nový slovenský rekord v chudnutí zopakovať a motivovať tak tisíce ľudí a rodín k zmene v životospráve.

Podujatie prinesie desiatku prednášok špičkových slovenských odborníkov na témy nadváhy, zdravého stravovania ako prevencie onkologických ochorení, predchádzania diabetu, probiotík a trávenia, čítania obalov potravín a pohybu. Nikdy predtým nebola na Slovensku príležitosť konzultovať takýchto odborníkov na jednom mieste a riešiť problém s hmotnosťou, ktorý človeka trápi často dlhé roky.

Po celý čas podujatia budú prebiehať bezplatné merania cukru v krvi, krvného tlaku či hmotnosti a iných hodnôt. Novinkou je i hodinka v špičkovom fitness centre, v piatok i v sobotu o 14.30 pod vedením profesionálneho trénera. Nezabudnite na športovú obuv a vhodné oblečenie. Viac informácií na https://www.bocianoviny.sk/zenaazdravie-2024/

Chýbať nebudú ani ochutnávky proteínových nápojov, vegánskych nátierok, dipov, mrazom sušeného ovocia či alternatív mlieka, napríklad kokosového nápoja a vlákniny.

Ak by sme dokázali účinne liečiť nadváhu a obezitu a predísť tak ochoreniam, ktoré spôsobujú, za ušetrené peniaze by Slovensko mohlo každý rok postaviť jednu nemocnicu. Dôvodov, prečo sa zúčastniť festivalu Žena a zdravie - Kilá navyše? už tento víkend je však plno.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com