Záhradka v debničke

22.02.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Možno si niektorí čitatelia spomenú na políčka za školou, kde pani učiteľky zasväcovali malých školákov do tajov pestovania. Deti to veľmi bavilo sledovať, ako sa zo semienok vykľuli malé rastlinky. Skúsme podobnú príležitosť poskytnúť aj našim malým práve teraz, keď nechodia do školy a do okna začína nakúkať slniečko.

Každý asi nemá k dispozícii záhradku pri dome alebo chalupe, no aj v panelákovom byte dokážeme urobiť miniatúrne záhony, z ktorých budú mať malí pestovatelia veľkú radosť. Je to ideálna šanca, ako deti nenásilnou formou naučiť niečo nové a užitočné a zároveň v nich prebúdzať prirodzený vzťah k prírode. Potrebujeme jednu alebo viac drevených debničiek, farbu, priesvitný lak, štetec, dostatočne veľký kus igelitového vreca, zeminu, sadeničky, semienka, oblé kamienky, plytšiu misku a kartičky na menovky.

Zvládnu to aj školáci

Najprv treba natrieť debničku farbou podľa vlastného výberu. Hodí sa rovnako zelená ako červená, ale môže to byť aj iný odtieň. Po zaschnutí je dôležité pretrieť budúcu záhradku aj priehľadným lakom, aby bolo drevo chránené pred vlhkosťou. Potom na dno debničky rozložíme pevnejší igelit tak, aby boli okraje zdvihnuté po celom okraji do výšky 3 centimetrov. Voda, ktorou budeme zalievať rastliny, musí zostať izolovaná od debničky. Teraz sa už dá budovať samotná záhradka. Na dno nasypeme vrstvu zeminy, do ktorej môžeme sadiť výhonky kvetov. To už zvládnu deti samé, ak im v prvej fáze pomáhal niekto dospelý. Do jednej časti si môže každý malý záhradník zasadiť kvety nenáročné na starostlivosť, do zvyšnej treba rozosiať trávne semená.

Jeden roh môžeme vysypať kamienkami a inštalovať na ne misku s plastovými dekoráciami, ktoré celý aranžmán oživia. Potom je potrebná riadna dávka trpezlivosti, záhradka potrebuje dostatok svetla, pravidelnú zálievku a čas, kým vyrašia prvé lístočky. Keď podrastie tráva, je vhodné ju zastrihávať nožnicami, aby trsy kvietkov vynikli.

Priestor aj pre zeleninu a vňate

V druhej debničke si urobme zeleninové záhony. Kamienkami vytvoríme viaceré políčka a do každého zasadíme iný druh zeleniny. Môže to byť petržlen, žerucha, pažítka, reďkovka alebo cibuľka. Zároveň v každej zóne zapichneme menovku na kúsku špajdle s názvom, aby sme si druhy ešte pred vyklíčením nemýlili. Aj v prípade tejto interiérovej záhradke sa treba obrniť trpezlivosťou a o sadeničky sa pravidelne starať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com