Záhrada už čaká

22.02.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Počasie sa nádejne vyvíja, preto sa už asi najbližší víkend mnohí chopia náradia a začnú pripravovať svoju záhradku na novú sezónu. Čo každého záhradkára v týchto prvých dňoch so slniečkom čaká a neminie?

Základom je, samozrejme, pôda, po jej rozmrznutí ju treba skultivovať čiže prekyprieť. Najlepšie je použiť špeciálne stroje na to určené – kultivátory. Vďaka nim sa pôda nielen prekyprí, ale aj zmieša s kompostom, čím sa do zeminy dostanú potrebné živiny dôležité pre vysadené rastliny.

Vyzbrojení pílkou a nožnicami

Prechodné obdobie medzi zimou a jarou je ideálnym časom na rez ovocných stromov a kríkov. Prestrihávaním vetvičiek získajú stromy energiu. Ako prvé na rade by mali byť jablone a hrušky, začiatkom marca môžeme upravovať aj čerešne, višne, marhule a slivky. Zrezávať by s mali aj okrasné kríky, ktoré kvitnú v lete.

Tráva a trvalky

S údržbou starého a založením nového trávnika netreba otáľať. Ešte vo februári, ak sa vyčasí, ho treba vyčistiť a pohnojiť kompostom a v marci po rozmrznutí a prekyprení pôdy vysiať nový. V marci stíhajme aj založenie nových trávnatých plôch na vyšliapaných a holých miestach a likvidáciu machu špeciálnymi postrekmi. Už vo februári môžeme vysadiť môžeme aj rýchlo rastúce trvalky, ako sú maky alebo zvončeky. A nezabudnúť ani na rastliny, napríklad šalviu, ktoré má dlhú dobu klíčenia.

Škodcovia nespia

Ak sme sa minulý rok trápili s plošticami či inými škodcami alebo chorobami ovocných stromov, mali by sme začať čo najskôr s postrekom. Je to účinná prevencia, počas zvyšku sezóny túto predvídavosť viackrát oceníme.

Aj skleník si pýta svoje

Dobrá rada – na záhony sa odporúča umiestniť sklenené alebo fóliové kryty ešte pred príchodom jari. To pomôže prehriať zeminu, takže budeme môcť skôr sadiť zeleninu a letničky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com