Záchranné koleso pre náš nos

30.01.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC    Nádcha nie je síce nebezpečná, no pre postihnutého predstavuje dosť dramatické ochorenie. Infekcia, ktorá obsadí dýchacie cesty a najmä sliznicu nosa, dokáže totálne zlikvidovať pohodový život v priebehu dňa i počas noc. A trvá to i niekoľko dní, takže obyčajná nádcha môže človeka napokon zdecimovať v domácom i v pracovnom prostredí. Ešteže tu máme babičkine rady, ktoré už pomohli nejednému zúfalcovi. Skúsme pohľadať pár prírodných liekov v komore a chladničke ako prvú pomoc pre náš boľavý nos.

  • Cibuľa je bomba. Zvykne sa variť a podávať ako odvar osladený medom. Účinné sú tiež pokrájané kolieska cibule rozložené na tanieriku v blízkosti spiaceho pacienta. Alebo sa hlavička cibule rozkrája nadrobno a vytlačí sa z nej šťava, ktorú môžeme pridať do čaju.
  • Ani cesnakom nepochybíme. Treba si však dopriať pár strúčikov denne. Môžeme si ich pridať rozotrené do nátierky, potrieť nimi hrianky alebo si uvariť jednoduchú cesnačku – na pokrájanú žemľu v miske dáme tri rozotrené strúčiky cesnaku a trochu soli a zalejeme horúcou vodou. Premiešame a pomaly zjeme. Okrem vitamínov, ktoré dostaneme do tela, pomáha stúpajúca cesnaková para uvoľňovať nos.
  • Ďalší silný bojovník proti nádche je chren, ktorý by sme si mali zaradiť do stravovacích zvykov v problematickom období častejšie. Ponúka sa konzumovať ho so šunkou alebo urobiť z neho nátierku.
  • Citrón si pochvaľujú už viaceré generácie. Pomáha vytlačený do čaju, ale kvapky citrónovej šťavy môže zlepšiť prognózy začínajúcej nádchy, ak si zo tri kvapky aplikujeme ráno do každej nosnej dierky. Veď citrón je známy antibakteriálny prostriedok.
  • Vyliečenie urýchlime aj kúpeľmi. Inhalovať horúce výpary môžeme zo slanej vody, do ktorej pridáme harmanček alebo strúhaný zázvor. A osvedčilo sa aj máčanie predkolení a predlaktí v horúcej vode.
  • Aj keď pacientovi s nádchou veľmi nechutí, kalórie by si mal dopĺňať aspoň tekutou stravou. Výborný je horúci slepačí vývar, ktorý posilní organizmus a ktorého pary pomáhajú uvoľňovať upchané dýchacie cesty.

Invázia vitamínov

Ak chceme liečbu urýchliť, môžeme si namiešať špeciálne silné elixíry zdravia. Takým je horúce mlieko zmiešané s minerálnou vodou Vincentka a so šťavou z posekanej cibule, ktorým môžeme znižovať nepríjemné symptómy akéhokoľvek prechladnutia. Úspešní v boji s nádchou budeme aj užívaním zmesi medu a nastrúhaného chrenu, do ktorej pridáme šťavu vytlačenú z pár strúčikov rozotreného cesnaku a z väčšej posekanej cibule. Potrebujeme už iba jedno – dobrý žalúdok. Výborný je aj domáci liek urobený s nastrúhaného chrenu, posekanej cibule a pokrájanej červenej repy. Keď zmes posypeme cukrom, po pár dňoch sa vylúči šťava, ktorá sa podáva chorému niekoľkokrát za deň. Ak tieto tri ingrediencie spojíme medom, vznikne liečivá kašička. Svojráznou, ale u mužov zaručene obľúbenou, kombináciou je horúce mlieko vylepšené medom a rovnakým množstvom rumu, po vypití ktorého sa treba vypotiť a prípadne sa aj poriadne vyspať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com