Výtvarné ambície stenám vždy nesvedčia

09.04.2024

DOMÁCNOSŤ - ČO SO ŠKVRNAMI    Aj keď radi a ochotne podporujeme talent našich detí, občas nám môžu ich výtvarné ambície skomplikovať život. Respektíve znehodnotiť čiastočne domov. Ako sa zbaviť farebných výtvorov, ktoré neskončili na výkrese či v zošite?

Netreba hneď začať organizovať maľovanie či pretapetovanie miestnosti, skúsme to najprv s bežnými pomôckami.

STENY:

  • Pastelky odstránime handričkou navlhčenou vo vlažnej vode, na ktorú nasypeme vrstvu jedlej sódy. Zašpinené miesto opatrne a bez tlaku pretrieme a urobíme tak opakovane, kým kresba nezmizne.
  • Pomôže i obyčajná školská guma, ktorou prejdeme niekoľkokrát po pokreslenom mieste. Opäť sa neodporúča tlačiť, lebo na stene napokon zostane svietiť bledý fľak, odstránením povrchovej vrstvy maľovky by sme totiž odhalili pôvodný žiarivejší odtieň farby. Gumou môžeme likvidovať aj stopy blata, ktoré tam zanechal domáci miláčik po prechádzke v daždi.
  • Aj kuchynské zásoby poskytujú možnosti. Ak nemáme po ruke klasickú gumu, urobíme si z mäkkej chlebovej striedky náhradku a farebné fľaky zo steny vygumujeme.
  • Voskové farbičky sú zlým snom všetkých poriadkumilovných gazdiniek. Ak už k nehode došlo, treba sa vyzbrojiť zubnou kefkou a handričkou. Na prvú pomôcku vytlačíme trochu bielej zubnej paty a tú druhú namočíme vo vlažnej saponátovej vode. Pasta rýchlo maľbu odstráni a saponát dielo dokoná. Platí tu podobne princíp jemných pohybov, žiadne drhnutie.
  • Mastné pastelky pomáha rozpustiť i lieh nakvapkaný na handričke, výborná je klasická Alpa.
  • Na odstránenie nástennej maľby či odtlačkov prstov zaberajú aj detské navlhčené obrúsky.

NÁBYTOK A KOBEREC:

  • Voskovky na nábytku nie sú žiadna výhra. Zlikvidovať ich pomôže fén. Horúcim vzduchom zašpinené miesto nahrejeme a papierovým obrúskom zotrieme.
  • Z koberca ich dostaneme pomocou žehličky, ale nie horúcej. Vlažnou prejdeme po mieste znečistenia, na ktoré sme položili pijavý papier. Farba sa pod vplyvom tepla naň nalepí.
  • Špinavé šmuhy na nábytku môžeme odstraňovať gumou, ktorú nájdeme v peračníku nášho školáka.
  • Na umývateľný povrch nábytkovej plochy použijeme olej. Či už stolný alebo výrobok používaný na premazávanie pántov dverí a okien. Kresbičku ním potrieme či nastriekame a zotrieme handričkou. Rovnako ju zlikviduje aj lieh. Ale pozor! Masívne drevo by mohol tento materiál zosvetliť.

Poznámka: Radi by sme podobným peripetiám predišli a pritom neobmedzovali výtvarné ambície a rozlet tvorivej duše u našich ratolestí? Skúsme im vyčleniť v detskej izbe jednu voľnú stenu a na ňu pripevnime veľkoplošný papier na maľovanie, ktorý vždy po čase jednoducho vymeníme. A môžeme použiť i špeciálnu tapetu či iný umývateľný materiál, na ktoré však musia byť deti vybavené špeciálnymi pastelkami.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com