Vynovené črepníky potešia

29.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Ak sa vám zunovali jednofarebné črepníky, ktorých rovnaký odtieň ste kedysi ocenili, môžete to zmeniť. Stačí si tieto nádoby pomaľovať rôznymi motívmi.

Aby ste si nekomplikovali život, pohľadajte v pivnici odložené hlinené alebo keramické kvetináče rôznych veľkostí i tvarov a pustite sa do práce. Keď budete hotoví, izbové rastliny do nich presaďte alebo zasaďte nové kvety, napríklad jarné cibuľoviny ako hyacint, narcis, gerberu či tulipán.

Treba vystihnúť atmosféru interiéru

Voľba farebnosti i motívu je absolútne v kompetencii autora dekoratívnych črepníkov. Niekomu sa páčia klasické ornamenty, ďalšiemu mušličky a iné morské motívy alebo námety ovocných a zeleninových plodov a iný uprednostní jednoduché a farebne vhodne skombinované pásiky, ako to vidno na obrázku. A to je len mizivé percento variácií, fantázia tu má zelenú. V každom prípade zvažujte, aký charakter má interiér a jeho atmosfére a farebnosti prispôsobte aj dekorovanie črepníkov.

Aj pri výbere materiálu máte možnosti

Čo sa týka materiálu, odporúča sa ako základ barakryl, ktorý potom treba tónovať farbami rozpustnými vo vode, ale aj vodovými a temperovými farbami či rozpustnými hlinkami. Ale na maľovanie motívov môžete použiť aj akrylové farby a nanášať ich štetcom. Hotový vzor nasprejujte akrylovým lakom, aby bola dekorácia odolná voči vode, ktorá sa na plochu kvetináča dostane ľahko pri zalievaní rastliniek.

Ako postupovať?

  • Črepníky najprv umyte mydlovou vodou a nechajte dobre uschnúť. Takto bude farba lepšie držať.
  • Pretože ide o trochu špinavú prácu, na stole si rozložte vrstvu starých novín a pripravte si farby, štetce, plastovú nádobu s vodou a handričku na utieranie štetca.
  • Štetce potrebujete rôzne – väčší i menší plochý a niekoľko zastrihnutých do špičky na drobné prvky.
  • Na kvetináče si predkreslite motívy ceruzkou, pomôcť si môžete šablónami, ktoré prikladajte po obvode nádoby a tvary obkreslite.
  • Najprv si natrite väčšie plochy, potom namaľujte menšie motívy, napríklad kvety, srdiečka, bodky...
  • Napokon farbu nechajte zaschnúť a celú nádobu prestriekajte zvonku bezfarebným lakom pre zafixovanie maľby.

TIP: Na domaľovanie drobných motívov môžete použiť aj zvyšky lakov na nechty, ktoré disponujú aj drobným štetcom.

Vyžaduje to čas a trpezlivosť, ale tvorivá práca je skôr radostnou aktivitou. A efekt prináša aj konečný výsledok. Zaujímavé vlastnoručne vyrobené črepníky budú určite výrazným dekoratívnym prvkom v interiéri.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru