Vylepšujeme, skrášľujeme interiér

02.02.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR - RUBRIKA    Drobnosti, milé nápady, ktoré pomôžu vytvoriť z nášho domáceho priestoru skutočný domov, kde sa cítime naozaj príjemne. Také sú rady tejto rubriky, ktorá má v úmysle prinášať inšpirácie plné fantázie, ale zároveň veľmi jednoduché na realizáciu. Tak, poďme teda na to...

  • Zvyknime si zapaľovať v obývacej izbe alebo spálni vonné sviečky. Najmä v predlžujúce sa jesenné a v nekonečné zimné večery dodajú nášmu interiéru okrem príjemnej vône aj rozmer pohody a útulnosti.
  • Ak si chceme prečítať milostný román vo voňavom prostredí, na žiarovku v lampe, pod ktorou sedíme, kvapnime obľúbený parfum. Rozsvietená žiarovka sa zahreje a esencie sa uvoľnia do blízkeho okolia. Rovnako tak môžeme urobiť aj v iných miestnostiach a celý byt sa rozvonia našou preferovanou arómou.
  • Vzduch výborne osvieži bylinková aróma. Zároveň uvoľní napätie a pripraví nás na spánok. Takouto zázračnicou je medovka lekárska, ktorú necháme sparenú 10 minút vylúhovať aj s niekoľkými lístkami levandule. Misku s nálevom môžeme položiť na konferenčný stolík a vôňu vdychovať počas večerného relaxu.
  • Na zlepšenie domácich vôní môžeme použiť aróma lampu, ale aj katalytickú lampu. Táto funguje na inom princípe. Knôt sa zapáli len na niekoľko minút, počas ktorých sa kameň, umiestnený v lampe, zahreje. Plamienok potom sfúkneme a aróma sa bude šíriť z náplne s vonnou esenciou vďaka zahriatemu kameňu. Kryštálové alebo orientálne pomaľované katalytické lampy sú zároveň dizajnérsky zaujímavým dekoračným prvokom v interiéri.
  • Veľké a hrubé sviečky zvyknú vyhorieť len vo vnútri. Aby sme im predĺžili životnosť, vložíme na dno čajovú sviečku, ktorá farebný vosk veľkej sviečky opäť rozžiari.
  • Vysoké štíhle sviečky majú horšie stabilitu a v svietniku nechcú veľmi držať. Stačí však kúsok plastelíny, ktorú vložíme na dno svietnika a problém je vyriešený. Sviečka zatlačená do vrstvy mäkkej hmoty v nej uviazne napevno a ani sa nepohne.
  • Rozvoňať interiér rýchlo a lacno môžeme obyčajným rozprašovačom, do ktorého si dáme vodu so šťavou z polovice citrónu.


Škrupinu z kokosového orecha netreba vyhadzovať, môžeme si z nej urobiť svietnik. Krajšie kúsky sa dajú použiť na výrobu alternatívnych podstavcov na sviečky alebo priamo kahančekov. Do dekoratívnych škrupiniek stačí naliať rozpustený vosk a doprostred umiestniť motúz ako knôt.


redakcia Doma a Rada, FOTO: freepik.com