Vydarená detská párty

18.05.2024

HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA Osláviť koniec školského roka je celkom dobrou myšlienkou. Veď absolvovať desaťmesačný maratón dá poriadne zabrať celej rodine, deti sú však školskou dochádzkou a povinností zasiahnuté najviac. Ak chcú rodičia svojim ratolestiam urobiť radosť, pripravia pre nich a ich kamarátov sympatickú paty. Iným dobrým dôvodom môžu byť narodeniny alebo meniny dieťaťa. Čo by k dobrej nálady na podobnej akcii nemalo chýbať?

  • Pre malých hostí podávajme jedlo a nápoje na jednorazových papierových farebných táckach alebo tanierikoch s obrázkovou potlačou a v plastových pohároch, aj lyžičky alebo vidličky majú byť z umelej hmoty. Tie by sa mali použiť iba pri konzumácii krémovej torty či pudingu, ostatné pochúťky môžu jesť hostia rukami. Obrusy na stole by mali byť z umývateľného materiálu, alebo naň prehodíme veľké papiere, na ktoré si môžu deti operatívne kresliť nachystanými farebnými ceruzkami.
  • K základným dekoráciám na detskej party patria balóniky, lampióny, farebné hádzanky a papierové klobúčiky s rôznymi motívmi, ktoré dostaneme v špecializovaných obchodoch alebo v papiernictve.
  • Bez chutného jedla a pitia dobrá zábava nefunguje. Na detské oslavy sú vhodné ovocné koláčiky a muffiny, sušené ovocie, bobule hrozna alebo pokrájaný melón, kúsky banánu alebo jahody na špáradle namočené v čokoláde, plátky sendviča s chutnou tvarohovou nátierkou, obložené chlebíky alebo jednohubky, rozkrájaná pizza, sušienky a napolitánky či malé lievance s džemom a pohostenie môže vyvrcholiť zmrzlinovým pohárom alebo tortou.
  • Deťom treba zabezpečiť aj dostatok tekutín a aj im ich ponúkať, na ktoré by mohli v zápale hry zabudnúť. Výborné sú riedené džúsy, ľadový čaj a minerálne vody ochutené čerstvou citrusovou šťavou.
  • Malí hostia sa zvyknú po chvíli nudiť a to môže byť začiatok anarchie. Namiesto upozorňovania, že sa nemajú blázniť a behať po všetkých poschodiach v dome, im pripravíme nenápadne organizovaný program, aby mala priestor aj spontánnosť. Ideálne sú súťaže, tie deti milujú. Či už športové alebo také, ktoré preveria šikovnosť – chôdzu s knihou na hlave, žonglovanie s loptičkami či skladanie zvieratiek z papiera. Program prešpikujeme aj spoločenskými hrami – hádanie povolaní, slovné zábavky, súťaž o najlepšieho speváka. Inšpiratívna je aj súťaž o najväčšiu bublinu z bublifuku. Odporúča sa však zorganizovať ju skôr v záhrade ako v interiéri. Vrcholom zábavy môže byť diskotéka.
  • Deťom môžeme pripraviť aj úplne špeciálnu party s maskami, pri výrobe ktorých pomáhajú mamy. Ale podmienkou účasti môže byť aj efektné "spoločenské" oblečenie, či už tepláky, pyžamo alebo plážové bermudy. Čím pestrejšie, tým lepšie. K výnimočným patrí aj rozprávkový večer s adekvátnou výzdobou, počas ktorého budeme deťom čítať úryvky zo známych rozprávok a ony budú hádať, ktorá to je. Správna odpoveď by mala byť samozrejme odmenená drobným suvenírom alebo cukríkom. Známe scénky z rozprávok môžeme aj hrať a do amatérskeho predstavenia zapájať postupne všetky deti.
  • Ak si na podobnú akciu netrúfame sami, môžeme sa obrániť na profesionálnu agentúru s animátormi alebo si objednať klauna, ktorý sa postará o zábavu.

Rada na záver: Dovoľme svojim deťom pri príprave akcie pomáhať. Jednak sa priučia niektorým princípom stolovania a prípravy jedál, a navyše budú investíciou vlastnej energie celú akciu vnímať inak. Ak chceme takúto oslavu robiť vo väčšom štýle, hostí pozývame prostredníctvom pozvánky, ktorej výrobu zveríme tiež do rúk detí. Skontrolujeme iba správne údaje o čase a mieste večierka a ostatné prenecháme detskej fantázii. A ponúka sa tiež alternatíva pozvánky poslané mailovou poštou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com