Vyberáme ramienka pre šatstvo

21.02.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE    Ramienko na oblečenie je na prvý pohľad obyčajný až bagateľný predmet dennej potreby. V skutočnosti je to veľký pomocník pri údržbe šatstva. Ak vyberieme nesprávny typ, môžeme sa pre zdeformované sako alebo poškodenú textíliu hnevať len sami na seba.

Ak sa nám v skrini nahromadilo množstvo plastových jednoduchých ramienok, vešajme na ne zásadne len košele, blúzky a letné šaty bez rukávov. V žiadnom prípade ťažké kabáty, saká či kabátiky, stratili by formu. Nikdy nepoužívajme jednorazové drôtené ramienka, na ktorých nám dávajú v čistiarni šatstvo, tie by mali skončiť v kontajneri. Okrem plastových sú vhodné aj drevené, kovové a bambusové. V prípade prítomnosti menších detí v domácnosti nezabúdajme na detské vešiačiky, ktoré zvyknú mať dĺžku 27 až 35 cm. Vešiaky na odevy pre dospelých sa vyrábajú vo veľkosti od 41 do 45 cm.

Aké typy použiť

  • Na sukňu – ramienko s háčikmi či zárezmi na boku alebo so špeciálnymi kolíčkami, ktorými sukňu uchytíme v páse, takže si ušetríme našívanie pútok.
  • Na nohavice – dvojité ramienka, v ktorých sa spodok nohavíc uchopí štipcom alebo ramienko so spodnou tyčou, ktorá by však mala byť obalená molitanom, aby sa na prehnutých nohaviciach nevytvoril zlom.
  • Na kabáty a saká – tvarované ramienka, ktoré pomáhajú udržať tvar pliec.
  • Na odevy z hodvábu alebo zamatu – ramienka obalené vrstvou molitanu a saténom (dajú sa urobiť aj po domácky, keď plastové ramienko obalíme pásom vhodnej tkaniny), obyčajné drevené môžu zachytiť vlákna a tkaninu poškodiť.

Netreba vždy zavesiť, stačí poskladať

Na ramienka zavesme: halenky, kostýmy, saká, plášte, kabáty, sukne, nohavice, modely z ľanu, z kožušiny i zo semišu, nohavice s pukmi, hodvábne a saténové šaty.

Na poličke poskladajme: úplety a ťažšie strečové odevy, jemné blúzky s výšivkou či našitými korálikmi (zabalené v hodvábnom papieri), svetre, pleteniny, rifle, menčestrové nohavice.

Užitočné rady

  • Ak sa neúspešne snažíme zavesiť na ramienko blúzku či šaty z hladkej textílie, ktorá sa po ňom vždy skĺzne, môžeme skúsiť malú fintu. Oba konce jednoducho obalíme hrubou gumou, ktorá župan či košeľu zabrzdí.
  • Ak máme problém so zadrhávajúcimi sa kovovými hákmi ramienok na tyči v skrini, stačí ich potrieť sviečkou alebo marseillským mydlom.
  • V snahe ušetriť miesto zvykneme zavesiť na jedno ramienko niekoľko kúskov šatstva. No potom sa môže stať, že na niektoré modely uložené ako prvé, časom zabudnete.
  • Šatstvo by malo mať v skrini dostatok miesta. Ak ich ukladáme natlačené na sebe, môžu sa zdeformovať či minimálne zbytočne dokrčiť.
  • Výnimočné modely ako večerné šaty alebo blúzky s aplikáciou a tiež obleky a saká oblečme do ochranných obalov či puzdier na zips.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com