Všímajme si viac znamienka

24.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Prevencia – pol života. Aj tak sa dá nazvať rozumný a aktívny postoj k svojmu zdravia. Patrí k nemu aj pravidelná kontrola našich znamienok, ktoré si nájdeme na celom tele nadostač. Keď už nechodíme na preventívne prehliadky ku kožnému lekárovi, mali by sme sledovať správanie drobných kožných defektov sami, prípadne do recipročného skúmania zainteresovať partnera.

Prečo je tak dôležité venovať tejto téme pozornosť? Pretože aj malé zmeny môžu byť signálom, že s bunkami znamienka sa niečo deje. Mnohí si podobným záujmom o svoje zdravie ušetrili množstvo stresu a obáv, keď im lekári síce objavili malígny melanóm, ale zatiaľ len v prvom štúdiu bez metastázovania. V tom prípade stačil menší chirurgický zákrok a odstránenie postihnutého tkaniva. Pokročilejšie formy rakoviny kože si však už vyžadujú náročnú liečbu cytostatikami a ožarovaním, pretože rakovinové bunky preniknú aj do vnútorných orgánových systémov a metastázujú v životne dôležitých orgánoch, ako je mozog, pľúca, pečeň, kosti a tráviaci systém. Je lepšie preto podobnej situácii predísť. Čo vlastne sledovať na znamienkach a aké zmeny avizujú možný zdravotný problém?

  • zväčšenie znamienka
  • veľkosť presahujúca priemer 5 mm
  • asymetrický tvar, jedna polovica je väčšia než druhá
  • nejasný rozpitý okraj, znakom zdravého sú ostré kontúry
  • farebne nejednotný povrch znamienka
  • nárast alebo vyvýšenie a zmeny na povrchu na dotyk
  • svrbenie, prípadne spontánne krvácanie znamienka

Správne rozhodnutie

Ak máme akékoľvek, i to najmenšie, podozrenie, že so znamienkom nie je niečo v poriadku, treba čo najskôr navštíviť lekára. Žiadny odborník sa nebude hnevať na pacienta, ktorý mal iba zbytočné obavy. Radšej absolvovať návštevu dermatológa s negatívnym výsledkom, ako akceptovať nový moment vo svojom živote – diagnózu rakoviny.

Poznámka: Teraz uprostred zimy je vhodný čas na preventívnu prehliadku. Aby sa nám rany po prípadných drobných chirurgických zákrokoch zahojili ešte do leta, keď plánujeme chodiť k vode alebo dokonca užívať si dovolenku pri mori.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com