Vlna si vyžaduje opatrnosť

21.02.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE    Že pletené výrobky vyžadujú špeciálny prístup pri ich celkovej údržbe, vie asi každý. Napriek tomu si nezaškodí zopakovať zopár užitočných zásad, pretože na konci nesprávnych rozhodnutí môžeme zažiť trpké sklamanie zo znehodnotia drahého pulóvru alebo vlnenej vesty.

  • Syntetické pleteniny perieme veľmi opatrne ručne. Teplota vody by sa mala pohybovať v rozmedzí od 40 do 60°C a pleteniny treba počas prania len opatrne stláčať. Najprv ich vypláchneme vo vlažnej a napokon ešte v studenej vode. Zásadne nežmýkame, ale necháme ich odkvapkať a potom zavesíme na vešiak. Aby sme ich nemuseli žehliť, tak ich ešte vlhké vyrovnáme do správneho tvaru.
  • Pletené výrobky z vlny môžeme odniesť do čistiarne. No zbaviť ich špiny zvládneme pri troche trpezlivosti a väčšej námahy aj sami. Prať ich treba, samozrejme, ručne vo vode s maximálnou teplotou 40°C s pridaním špeciálneho saponátu na pleteniny. V rovnako teplej vode ju aj pláchame a to dovtedy, kým nie je voda čistá. Pleteninu v žiadnom prípade nežmýkame, ale vodu z nej postupne vytláčame a odev potom uložíme na väčší uterák. Keď ho zakrútime, zvyšok vody z pleteniny froté bezpečne vsaje. Sušíme ju uloženú na ďalšom, suchom uteráku vyformovanú do správneho tvaru.
  • Ak vlnený sveter má na etikete piktogram vyjadrujúci možnosť ho prať v práčke, navolíme si program na vlnu a použijeme prací prášok na vlnené textílie. Radšej ho však perieme vložený do sieťky. Sveter však v práčke nežmýkame, ale postupujeme ako pri praní vlnených kúskov v ruke.
  • Ručne pletené výrobky sú osobitnou kapitolou. Tie z jemnej vlny dáme radšej vyčistiť chemicky, aby nesplstnateli. A pri tých z hrubšej postupujeme podobne ako pri vlnených pletených modeloch s jedinou výhradou. V snahe zabrániť plstnateniu ich najprv namočíme do studenej vody a pri praní k špeciálnemu praciemu prostriedku pridáme aj niekoľko kvapiek glycerínu.
  • Opatrní by sme mali byť aj pri manipulácii pleteniny vo vode. Určite ju energicky o seba pri praní netrieme ako to robíme pri pevnejších tkaninách, pretože by sa mohli začať tvoriť žmolky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com