Vlasom pomôžu domáce zábaly

05.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA    Každá žena by sa rada pochválila príťažlivým účesom, ktorý zvýrazní originalitu jej tváre. No zďaleka nie všetkým príroda nadelila bohatú bezproblémovú hrivu. Väčšinou sa boríme s rôznymi ťažkosťami a hľadáme účinné prostriedky na ich odstránenie. Poradíme, ako si zlepšiť kvalitu svojich vlasov vďaka domácim kúram. Skutočne za pár centov môžeme zlikvidovať problém s mastnými vlasmi aj s ich nedostatočným objemom či leskom.

Mastné vlasy sú výsledkom nadmernej produkcie mazu na pokožku, cieľom je preto obmedziť jeho tvorbu. Pomôžu nám morská soľ, stačí za lyžicu. Rozpustíme ju v 300 ml vody a postupne vtrieme do pokožky na celej hlave. Po 15 minútach opláchneme vlažnou vodou. Výborná je aj rajčiaková šťava. V 2 deci rozmiešame lyžicu kukuričného škrobu a po chvíli zmes nanesieme na vlasy a hlavne na pokožku hlavy. Po 10 minútach ju odstránime čistou vodou.

Suché vlasy trpia nedostatkom vlhkosti a elasticity, preto sa často lámu a účes nikdy dlho nevydrží. Chýbajúce vlastnosti im dodá avokádo s vysokým obsahom tukov. Na čerstvo umyté vlasy si nanesieme zmes dužiny zrelého avokáda, lyžičky citrónovej šťavy a gélu z aloe vera. Po 20-minútovom pôsobení ovocnú masku zmyjeme. Účinný je však aj olivový olej. Pár lyžíc zmiešame s jedným vajíčkom a aplikujeme na pokožku i vlasy. Potom si vlasy zabalíme do fólie, na ktorú dáme uterák. Dobré je vydržať s touto kúrou na hlave dve až tri hodiny. Až potom tuk zmyjeme. Na operatívnejšiu kúru stačia 2 lyžice olivového oleja, ktoré po zahriatí vtrieme do vlasov a po 20 minútach zmyjeme vodou.

Vlasy bez lesku pôsobia nevýrazne a matne. Blondínam pomôže získať znovu lesk, ktorý vlasy rozžiari, citrón. Maska je veľmi jednoduchá. Stačí si zriedenou citrónovou šťavou prepláchnuť po umytí vlhké vlasy. Pre hnedé vlasy sú vhodné sušené brezové listy, ktoré necháme v horúcej vode 10 minút vylúhovať. Odvar potom precedíme a keď vychladne, opláchneme ním vlasy. Ale tmavovláskam pomôžu aj škrupinky z vlašských orechov, ktoré najemno roztlčieme, vymiešame s 2 lyžicami olivového oleja a s trochou horúcej vody a zmes, ktorú nanesieme na vlasy, necháme pol hodiny pôsobiť.

Jemné vlasy s nedostatočným objemom trápi mnohé ženy. Hoci výrobcovia ponúkajú množstvo šampónov a iných prípravkov na zväčšenie objemu vlasov, na pomoc si môžeme zobrať aj med a citrón. Stačí lyžička medu, ktorú rozpustíme v 250 ml teplej vody a po pridaní citrónovej šťavy alebo jablčného octu si zmes vmasírujeme do pokožky a do práve umytých vlasov. Túto masku však nezmývame. Zväčšiť objem vlasom však skúsme aj pomocou piva, bledé je určené pre blondínky, čierne pre tmavovlásky. Je to jednoduché. Na hrebeň si nakvapkáme trochu obľúbeného nápoja a vlasy ním prečešeme. Pri dlhších procedúru opakujeme viackrát. Po usušení vlasov sa typický pivový zápach rýchlo stratí.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com