Vlasom pomôže žihľava

19.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA   Nenápadná, dokonca pre nepríjemný dotyk zatracovaná rastlina a predsa môže žihľava prospieť ku kráse. Je nesporne chutná a veľmi zdravá, ale neušla ani pozornosti výrobcov kozmetiky. Veď žihľavu používali v kúpeľni už naše staré mamy.

Pŕhľava je bohatá na železo, kalcium i vitamíny A a C. Povzbudzuje rast vlasov, zmäkčuje tiež blond odtiene a rieši problém s lupinami. Výťažok z tejto zdravej rastliny sa zvykne preto pridávať do šampónov.

TIPY nielen pre blondíny:

  • Svetlé vlasy si môžeme umyť v žihľavovom odvare. Asi dve hrste koreňov žihľavy necháme cez noc v 2 litroch studenej vody a na druhý deň necháme vrieť asi 15 minút. Precedíme a roztokom si vlasy po umytí opláchneme. Ich kvalita sa zlepší, budú pružnejšie a lesklejšie.
  • Ako si pripraviť prostriedok proti lupinám? Potrebujeme asi 50 g posekaných listov a korienkov pŕhľavy, ktoré zalejeme pol litrom jablčného octu. Zmes necháme lúhovať tri týždne na slnku, potom ju precedíme a nalejeme do tmavej fľaše. Žihľavový ocot treba vtrieť do pokožky na hlavy v častiach, kde sa vyskytujú lupiny a necháme pôsobiť 30 minút. Kto má citlivejšiu pokožku, môže si ho zriediť s vodou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com