Veľkonočné ozdoby z bavlniek

22.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Na Veľkú noc zvykneme vajíčka zvyčajne zafarbiť a do škrupinky vyškrabať pár ornamentov či kvietkov. Príležitosť však majú aj všetci priaznivci textilných techník. Ručné práce sa dajú aplikovať aj na sviatočné dekorovanie.

Mnohé ženy si zvyknú skrášliť vajíčka háčkovanou technikou alebo štýlom patchworku. Na vyfúknutú škrupinku nalepia kúsky látok, môžu byť jednofarebné viacerých odtieňov alebo s drobným vzorom. Jednotlivé farebné zóny oddelia ešte galantérnymi prvkami - stužkami, čipkou alebo ozdobnými páskami. My si povieme, ako sa prepracovať k elegantným veľkonočným vajíčkam ozdobeným bavlnkovou technikou.

Potrebujeme:

 • vyfúkané vajcia
 • vyšívacie bavlnky bielej, béžovej a bordovej farby
 • lep
 • nožničky
 • špáradlá
 • úzku bordovú stužku

Ako postupovať:

 • Vyfúkané vajíčkové škrupiny najprv umyjeme a dosucha poutierame.
 • Do dlhej ihly (musí presahovať výšku vajca) si navlečieme niť a na konci stužky prešijeme na upevnenie pár stehov. Ihlou prejdeme cez dierku na špici vajca a vyjdeme s ňou dierkou na spodku škrupiny. Potom ťahaním opatrne prevlečieme aj pripevnenú stužku. Na spodku necháme vonku asi 3 cm a okraj s niťou odstrihneme. Na špici musí zostať asi 20 cm dlhá časť, za ktorú budeme kraslice pri dekorovaní vešať.
 • Potom už môžeme začať s ozdobovaním. Najprv si mäkkou ceruzkou predkreslíme základy vzoru. Vždy si natrieme kúsok škrupinky lepom a na miesto prikladáme bavlnku tak, aby sme vytvárali rôzne obrazce. Pri ukladaní a posúvaní bavlnky do správnej polohy si pomáhame dreveným špáradlom.
 • V prípade kraslice číslo 3 začneme aplikáciu niekoľkých radov bavlniek dvoch farieb a potom zdobíme obe polovice s pridaním bordovej. U kraslice číslo 2 si urobíme základný vzor tiež po celom obvode, potom obe polovice rozdelíme krížom na štyri časti a tie dopĺňame vzorom. V prípade kraslice č. 1 je potup iný – začíname hustým vzorom na špičke a spodku škrupiny, potom lepíme bavlnky na predkreslené kruhy a zdobenie ukončíme ich výplňou všetkými troma farbami.
 • Čo sa týka veľkého vajíčka, tu začneme malým kruhom na špici i na spodku, oba kruhy na dvoch protiľahlých bokoch prepojíme tromi radmi bavlniek a slučkovou výplňou dvoch farieb. Zvyšné voľné plochy ozdobíme vodorovne nalepenými bavlnkami, ktoré sa striedajú s vlnovkovým vzorom z viacerých farieb.

Dobrá rada: Keď sa nám zdá preťahovanie škrupiny stužkou náročné, môžeme zvoliť jednoduchšiu verziu. Pri aplikovaní bavlnky na špici vajíčka priviažeme asi 30 cm dlhý kúsok bavlniek (niekoľko vrstiev), ktorého konce zviažeme a máme uško na vešanie kraslice. Ak plánujeme kraslice iba položiť do košíčka či podarovať kúpačom, fázu so stužkou či bavlneným uškom môžeme vynechať.

Poznámka: Vzory si môžeme, samozrejme, vymyslieť podľa vlastných predstáv alebo sa inšpirovať tradičnými kraslicami. Aj farebná kombinácia je otázkou slobodnej voľby. Ak si vyberieme bavlnky žltej, oranžovej a zelenej farby, konečný výsledok bude farebne živší a typicky veľkonočný. Ale zaujímavá môže byť aj verzia niekoľkých odtieňov fialovej, modrej či červenej.


redakcia Doma a Rada