Veľkonočné drobnosti aj z textílií

23.03.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    V obchodoch dnes síce dostaneme množstvo veľkonočných dekorácií, no tie vlastnoručne urobené sa cenia viac. Kto rád pracuje s textíliami či papierom, môže sa rozhodnúť pre drobné symboly jarných sviatkov, ktoré človeka pocitovo pomknú k sviatočnejšej nálade. Ešte viac ocenia podobné inšpirácie rodiny s menšími deťmi, ktoré budú pri príprave ozdôb určite ochotne pomáhať.

Potrebujeme kúsky plsti rôznej farby, s ktorými budeme pracovať viacerými technikami. Pre odvážnych je určený čierny zajko s výrazným bielym lemom, ktorého si môžeme urobiť rovnakou technikou ako predošlé farebné figúrky z plsti alebo vystrihnúť z čierneho papiera, prikresliť biele lemovanie a chvostík. Ak si pár podobných zajacov pridáme k aranžmánu s farebnými kraslicami, budeme skutočne originálni.

V druhej verzii si ručne ušijeme drobné figúrky, ktoré môžeme položiť do misky ku krasliciam alebo podarovať malým kúpačom. Z plyšu a podobnej netkanej textílie si vystrihneme tvar zajačika rovno s uškami, ale môžeme ich vystrihnúť aj osve.

Na každú figúrku potrebujeme dva rovnaké dieliky. Na predný najprv vyšijeme oči, fúzy a ňufák a prišijeme labky alebo iné prvky. Potom začneme so zošívaním oboch dielov po obvode a to výrazným vyšívacím stehom bavlnkou kontrastnej farby. Necháme si v dolnej časti asi tretinu otvorenú, cez ktorú vložíme kúsky vatelínu či vaty (pomôžeme si ihlicou na pletenie alebo tenkým háčikom, aby sa výplň dostala aj do uší zajka) a potom zošitie dokončíme. Ak sme vystrihli ušká osve, pridáme ich aj s výplňou počas zošívania obvodu dekorácie.

V prípade veselých zajkov si na tvrdý papier nalepíme bielu plsť alebo podobnú látku (môže byť velúr alebo iný odľahčený druhy látky vhodnej na kabáty, ktorý sa nestrapká). Potom podľa šablóny (kto si trúfa aj bez nej) nakreslíme hlavu zajaca s veľkými ušami. Vystrihneme a môžeme dekorovať. Tvár zvieratka vytvoríme kúskami plsti inej farby a motúza, oči nahradia malé gombíky. Všetky prvky opäť prilepíme lepidlom na textil. Ešte prifarbíme líčka naružovo a zozadu prilepíme špajdľu. Napokon previažeme pestrofarebnú mašľu a dekoráciu môžeme pridať do vázy s tulipánmi alebo ju zapichnúť do kvetináča s hyacintom či narcisom.

Dobrý tip: Ak nemáme po ruke plsť alebo nám chýba v okolí predajňa pre kreatívnych ľudí s podobnými pomôckami, skúsme pohľadať v skrini zabudnuté kusy oblečenia. A možno objavíme retro baretky, ktoré sa kedysi nosili vo všetkých farbách.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru