Večerný pleťový rituál

29.01.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA    Pleti treba venovať pozornosť už od mladosti, ale do tridsiatky môžeme byť vcelku v pohode. Potom už okrem čistenia musíme pokožke na tvári bezpodmienečne zabezpečiť dôkladnú hydratáciu. Naše večerné chvíle pri toaletnom stolíku alebo v kúpeľni by sa mali stať dôležitým každodenným rituálom. A čo všetko k nemu patrí?

  • V prvom rade odstránenie mejkapu, púdru a líčidiel kvalitným pleťovým mliekom a pleťovou vodou, pretože upchávajú póry a môžu byť príčinou zápalových procesov v koži a tým rôznych dermatologických ťažkostí. Pri výbere prípravkov treba zohľadňovať konkrétny vek a starnutie pleti.
  • Hydratácia pleti čiže aplikácia nočného krému na tvár a krk. Nanášame ho v menšom množstve, ktoré sa má do dvoch minút vstrebať. Okolie očí ošetríme špeciálnym prípravkom, ktorý akceptuje tenkú vrstvu citlivej pokožky náchylnej na zvýšenú tvorbu vrások. Dávame pozor, aby sa nedostal do veľkej blízkosti oka, mohol by orgán zraku podráždiť.
  • Vhodné sú aj omladzujúce nočné krémy s obsahom šípkového a pupalkového oleja či výťažkov z prasličky a myrhy pre obnovu buniek alebo mrkvového oleja a výťažkov z harmančeka i pelargónie s antioxidačnými účinkami. Pre pleť s akné je vhodný čajovníkový olej.
  • Okrem toho by sme mali do starostlivosti o pleť zaradiť aj intenzívnejšie procedúry. Dvakrát do týždňa si treba urobiť peelingovú čistiacu masku, aby sme odstránili odumreté čiastočky kože. Rovnako frekventovane, ale v iných dňoch si treba dopriať výživovú masku, ktorá zregeneruje bunky kože.
  • Raz týždenne alebo i častejšie je dobré si tvár premasírovať. Na prsty si dáme pár kvapiek hroznového, mandľového alebo iného oleja a rozotrieme ich na obe dlane. Najprv si pritláčame jemne brušká prstov smerom od krku až k sánkam. Potom pridáme aj mierny tlak dlaní na krku a lícach a prejdeme na čelo až po vlasovú časť. Napokon si prstami krúživým pohybom pomasírujeme spánky a stláčaním ušných lalôčikov masáž ukončíme.

Poznámka: Pri výbere kozmetických prípravkov by sme mali voliť výrobky z jednej kozmetickej sady. Používaním rovnakej línie čistiacich prípravkov a krémov dosiahneme vyšší účinok. Zohľadňovať by sme však mali ročné obdobia. Leto pleť vysúša, preto v horúcich potrebujeme hydratačné krémy s vysokým obsahom vody, tá by však mohla v chladnom počasí spôsobiť problémy. V zime preto treba používať mastnejšie krémy s obsahom vitamínov, ktoré nás ochránia pred vetrom i mrazom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com