Vak pre dojča

22.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Podobný vak pre niekoľkomesačné dieťa ocení každá mamička. Je to praktická súčasť výbavičky dojčaťa, ktorá pri prechádzke parkom bude určite priťahovať pohľady ostatných mamičiek. Ale môže sa používať aj na spanie. Udrží dieťatko v teple a poskytne mu pocit bezpečia.

Pekné modely vaku sa dajú určite objednať cez e-shop, ale kto má skúseností so šitím, s touto krajčírskou inšpiráciou si určite ľahko poradí. Na ušitie vaku, vhodného do kočíka i postieľky, potrebujete dva druhy bavlnenej látky širokej 140 cm, z každej po jednom metri, jedna je určená na vonkajšiu stranu, druhá na vnútornú, mali by preto typovo komunikovať. Nachystajte si aj 3 m vatelínu širokého 150 cm a suchý zips dlhý 70 cm (alebo dva).

Najprv podľa jednoduchého nákresu vystrihnite z oboch pestrých bavlnených materiálov základný tvar vaku, z rubovej strany ich okrem spodného okraju zošite a prevráťte na lícnu. Potom vystrrihnite z vatelínu základný tvar vaku v troch vrstvách, ktoré na niekoľkých miestach zošite kľukatým stehom. Vatelín vložte dovnútra medzi obe bavlnené látky, zošite spodný okraj (112 cm) a po celom obode 20 cm od okraja poprešívajte. Na bokoch umiestnite a prišite obe časti suchého zipsu a ešte raz prešite spodný okraj vaku, všetky vrstvy vatelínu i štyri vrstvy blavlny. Napokon umiestnite 4 viazačky, ktorými vytvoríte kapucňu pre ochranu hlavičky dieťaťa. Ak ich chcete umiestniť dovnútra švu už vypracovaného vaku, prišiť ich musíme z rubovej strany ešte pred zošívaním oboch bavlnených materiálov.

Veľkonočné motívy na vyšívanie

Látka tohto konkrétneho vaku evokuje farebnosťou a motívmi jar a hlavne veľkonočnú atmosféru. Pridávame preto na inšpiráciu ešte pár motívov kraslíc vyšívaných krížikom, ktorými môžete osviežiť interiér. Napríklad v podobe obrázku v ráme umiestneného na poličke vedľa kytice narcisov a bahniatok vo váze. Počet vajíčok a dokonca i stĺpcov s vajíčkami závisí aj od toho, ako rýchlo viete vyšívať, ak chcete dekoráciu stíhať do tohtoročnej Veľkej noci.

TIP: Vak si môžete ušiť z látky s detskou potlačou, ktorú si kúpite v metráži alebo načriete do domácich zásob a pohľadáte vhodnú bavlnu či plátno. Farba a motívy môžu byť rôzne. Dobre ukáže i bodkovaná vzorka, kvetinky alebo jemné káro či pásiky. Vnútorná časť môže byť riešená jednofarebnou látkou vhodného odtieňa.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív