Utierkový piknik

28.05.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Počasie sa ponúka samo. Ťažko odolať príležitosti urobiť si s priateľmi alebo s rodinou v prírode príjemné posedenie s dobrým pohostením. Máte pocit, že nemáte to správne piknikové vybavenie? Ponúkame tipy na sympatické pomôcky urobené z utierok s klasickým károvaným dezénom v modrej a jahodovo-červenej farebnosti. Tieto obyčajné doplnky kuchynskej atmosféry sa napokon môžu premeniť na výnimočné, ak z nich vykúzlime zopár užitočných dekorácií. Výhodou je, že práca pôjde pekne od ruky, pretože pri manipulácii s týmito hotovými výrobkami sa nemusíme trápiť so začisťovaním okrajov.

Nosič na fľaše...

...získame tak, že jednu väčšiu utierku (80 x 60 cm) prehneme po dĺžke na poly a zošijeme naboku i na dolnom okraji. Podobne spracujeme aj ďalšie tri utierky. Štyri látkové puzdra potom zošijeme a v hornej časti našijeme ucho zo širšej modrej galantérnej pásky. Napokon celý nosič prepášeme po obvode páskou jahodovej farby, ktorú môžeme nalepiť textilným lepom a pre pevnosť ju ešte na pár miestach poistíme niekoľkými stehmi. Do tohto nosiča sa dajú umiestniť fľaše s domácou malinovkou.

Ruksak na bagety...

...určite tiež poteší. Na výrobu potrebujeme jednu väčšiu utierku, ktorú prehneme napoly zošijeme na boku a na dolnom okraji. Horný okraj ešte prehneme a vytvorili spevňujúcu manžetu. Na pokon na dvoch miestach prišijeme hrubšiu galantérnu ozdobnú šnúru modrej farby tak, aby vzniklo ucho ruksačika na čerstvé bagety.

Obliečky na vankúše...

... padnú dobre pri malej sieste po výdatnom hodovaní. Na každú potrebujeme väčšiu utierku, ktorú na troch stranách zošijeme a na voľnej prišijeme farebné pásky na previazanie obliečok.

Vak na deku...

... alebo na klobúky urobíme z dvoch menších utierok s rozmermi 40 x 60 cm. Zošijeme ich a po celom obvode našijeme ozdobnú pásku. Potom každé dva protiľahlé rohy do kríža spojíme páskou dlhou asi 50 cm. Na záver ešte zošijeme rohy do vzdialenosti 15 cm v mieste, kde sa prehýbajú. Takto zaistíme, aby veci z vaku nevypadávali. Na pikniku si ho môžeme zavesiť na kovovú trojnožku.

Efektný obrus...

... získame zošitím štyroch utierok. Pretože majú obdĺžnikový tvar a my chceme mať obrus štvorcový, musíme si pomôcť vložením textílie v strede obrusu. Skúsenejšie krajčírky si budú určite vedieť rady s postupným zošívaním jednotlivých dielcov podľa nákresu. Napokon našijeme širšie okraje z tmavoružovej bavlny, čím získame dostatočne veľký obrus.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív