Učíme sa vetrať

30.01.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Vetranie interiéru je dôležité kvôli výmene vzduchu za čerstvý, ale aj pre správnu vlhkosť. Vysoká iniciuje tvorbu plesní, nebezpečných najmä pre alergikov, a nízka vlhkosť čiže suchý vzduch spôsobuje dýchacie ťažkosti. Ako vlastne vetrať najmä v zimných mesiacoch, aby sme nestrácali draho zaplatenú teplú energiu?

  • Jedinou vhodnou cestou je intenzívne a nárazové vetranie.
  • Okno otvoríme dokorán na 5 až 10 minút, počet minút závisí od teploty vzduchu vonku, ale i od veľkosti okna a miestnosti. Počas tejto doby necháme radiátory zatvorené, aby sme zbytočne nevypúšťali teplo von oknom. Takto môžeme vetrať aj naraz niekoľko izieb, ak sú umiestnené oproti sebe, prievanom sa vzduch rýchlejší vymení na čerstvý. Treba však dávať pozor na kvety a tiež domáce zvieratá, ktorým prievan nesvedčí.
  • Okná potom zatvoríme a radiátory opačne otvoríme. Miestnosť necháme za zavretými dverami prehriať a po asi pol hodine už nastavíme nižšie stupne.
  • Vetráme hlavne ráno a tiež večer pred spaním, v priebehu dňa len podľa potreby. Častejšie krátke vetranie si vyžaduje aj priestor, kde sa pohybuje viac ľudí alebo sa vlhkosť zvyšuje varením či sušením bielizne na radiátore alebo sušiaku. Túto časť údržby textílií by sme mali síce riešiť v iných priestoroch, no mnohí ľudia pre veľkosť bytu inú možnosť nemajú.
  • Vetrať treba aj miestnosti bez okien. Ak v kúpeľni, ktorá patrí k hlavným zdrojom vlhkosti v domácnosti, nemáme odsávač pár, vetráme otvorenými dverami do interiéru pre dostatočnú výmenu vzduchu.


Poznámka: Pri plastových oknách musíme na vetranie dbať ešte viac. Aj keď predstavujú kvalitnejšiu ochranu pred vonkajším prostredím, a preto nám šetria energiu a peniaze, a navyše ich výmenou si skrášlime náš byt či dom, na druhej strane zvyšujú riziko množenia plesní. V lete môžeme izby vetrať cez vetracie škáry, čo umožňuje polohovanie moderných typov okien. No v zimných mesiacoch by sme si z konta odpísali riadnu finančnú čiastku pre veľkú stratu tepla. Vetráme preto rovnako, ako sme už uviedli vyššie - krátko pri dokorán otvorenom okne, ale častejšie.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net