Tulipán je symbolom jarnej energie

24.04.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Na jar sa všetci tešia a s rovnakým nadšením vnímajú typických poslov tohto ročného obdobia nabitého vitalitou prebúdzajúcej sa prírody. Radosť z kytice tulipánov je úprimná. Nesie v sebe prvky jari a svojím jednoduchým vzhľadom zelených mäsitých listov a kvetu so šiestimi lupeňmi osloví asi každého.

S týmto kvetom si nemusíte pri dekorovaní robiť veľké starosti. Stačí pár tulipánov v správnej váze a miestnosť sa rozžiari sviežou atmosférou. Odoprieť mu nemôžeme ani prvok elegancie, hodí sa preto rovnako na kuchynský stôl ako na bielizník do spálne alebo konferenčný stolík do obývačky. Sadne mu keramika i sklenená váza, ktorá mu svedčí obzvlášť. A kytica tulipánov niekoľkých farieb bude úchvatne vyzerať dokonca aj v zaváracom pohári. Okrem okvetia zaujmú i hrubšie stonky v objatí niekoľkých listov ponorených do vody. Jednoducho hotový príval jarnej prírody.

Ako vám vydržia dlhšie?

Problém rezaných kvetov je, že nie sú ani zďaleka večné. Ich krása stratí rýchlo na sile. Ako tento proces oddialiť?

  • Kupujte len čerstvé tulipány, vyblednuté alebo trochu vysušené okvetné lupene prezradia, že boli dávnejšie odrezané. Púčiky by nemali byť rozkvitnuté, ale ešte uzavreté.
  • Pred umiestnením kvetov vázu poriadne umyte a po naliatí vody pridajte aj výživu pre rezané kvety alebo acylpyrín. Účinný je aj ocot. Jedna alebo dve polievkové lyžice (v prípade väčšej vázy) sú dobrou prevenciou vzniku škodlivých baktérií.
  • Stonky skráťte rezom našikmo, aby do rastliny prenikala lepšie voda aj s minerálmi.
  • Vázu tulipánmi umiestnite na chladné a svetlé miesto, v žiadnom prípade nie do blízkosti misy s ovocím. Nemilujú ani priame slnečné svetlo.
  • Ak sú kvety trochu povädnuté, dajte ich do vázy zabalené v novinovom papieri na niekoľko hodín.
  • Vodu treba vymieňať každý deň a stonky zrezávať hneď, ako zhnednú.
  • Tulipány nekombinujte s narcismi, konvalinkami alebo ružami, ktoré im skracujú životnosť. Nebezpečné sú najmä narcisy. Do vody uvoľňujú miazgu, ktorá sťažuje tulipánom brať si vodu.

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com