Trúfnime si na citrusy

27.06.2024

ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA    Pre pestovanie citrusových plodov v domácich podmienkach hovorí hneď niekoľko argumentov. Okrem toho, že si vyskúšame svoje pestovateľské schopnosti, skrášlime interiér alebo balkón záplavou dekoratívnej zelene a navyše si budeme z kríčkov trhať mandarínky, citróny či pomaranče, ktoré chutia lepšie ako tie z obchodu. Nastáva najvhodnejšie obdobie na presadenie citrusov.

Citrusy sú stálo zelené kríky pochádzajúce zo Stredomoria, kde vytvárajú nádherné a voňavé sady. V našich podmienkach sa dajú pestovať len v priestore s optimálnou teplotou, akým je skleník alebo zimná záhrada. No v lete ich môžeme presunúť do záhrady, na balkón, na lodžiu alebo na terasu. Problémom býva aj častejší výskyt škodcov, proti ktorým treba bojovať postrekom.

Mandarínky, ale aj ostatné citrusy potrebujú

  • dostatok svetla
  • špeciálny substrát pre citrusy, ktorý sa skladá z rašeliny, z kompostu a agroperlitu alebo z hrubšieho piesku pre prevzdušnenie zeminy
  • stálu zálievku koreňového systému, ktorý však treba nechať občas preschnúť, a rastline svedčí im aj pravidelné rosenie
  • organické hnojivo aplikované raz za 2 až 3 týždne
  • ideálna teplota okolo 22 až 28°C, kedy rastú najlepšie, nad 30°C sa proces zastavuje a teploty nad 40°C sú už nebezpečné, v zime ich umiestňujme do prostredia, kde by teplota nemala klesnúť pod 10°C

Pozor na ...

  • ... vietor, na ktorý sú citrusy dosť citlivé, rastlina by preto nemala byť nikdy v prievane.
  • ... na zimné obdobie, kedy treba citrusy menej zalievať i prihnojovať, aby boli ich potreby v súvislosti so svetlom, teplotou a vodou v rovnováhe.

TIP: Na pestovanie citrusov sa odporúča zadovážiť si samo zavlažovací črepník, ktorý vďaka dômyselnému systému nedovolí, aby rastlina stála vo vode. Zabezpečí však neustále zavlažovanie koreňového balu. Je to druh vyššieho črepníka a vybrať sa dá tvar a farebnosť podľa vlastného vkusu a zariadenia interiéru.

Poznámka: Ak máme citrusový kríček umiestnený v zimnej záhrade alebo na parapete, treba ho chrániť pred slnečnými lúčmi. Aj keď potrebuje dostatok svetla, mohol by sa spáliť. Potom je lepšie v tejto časti domu alebo na konkrétne okno umiestniť kvalitné izolačné sklo alebo aspoň špeciálnu fóliu, ktorá rastlinu pred silným žiarením ochráni.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com