Tradičná hubová lekáreň

05.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Huby si ako potravinu aj ako liečivo Egypťania i Gréci cenia už tisícročia, ale najvýraznejšie ich do tradičnej medicíny zakomponovali Číňania. Aj Indiáni odhalili priaznivé účinky húb na organizmus.

  • Starí arabskí ránhojiči napríklad zvykli hubu Penicillium notatum zapracovať do cesta, ktorým ošetrovali vredy, rany i kožné vyrážky. Vyrábali z nej aj jednoduché masti.
  • Rýdzik sa v stredoveku používal ako močopudný prostriedok pri problémoch s ľadvinami, močovým mechúrom a močovými kameňmi.
  • Čierna čínska huba, nazývaná aj judášovo ucho, sa používala pri očných, hrtanových a krčných ochoreniach.
  • Číňania používali často lesklokôrovku obyčajnú, nazývanú aj hubou šťastia a dlhého života. Nie náhodou. Pomáha posilňovať imunitný systém. Extraktom z tejto huby v podobe sirupov sa účinne rieši bronchitída, žltačka, reuma, dna i astma a dokonca sa jej darí porážať vírusy hepatitídy a herpesu i helicobaktériu.
  • V Rusku zvykli piť čaj z ryšavca šikmého, považovali ho za účinný liek proti rakovine.
  • Šampiňóny (pečiarky) znižujú hladinu cukru v krvi a obsahujú antibiotikum účinné proti baktériám. Nájdeme v nich aj antioxidanty a kyselinu linolovú, tiež fosfor, draslík, sodík a vitamíny D i B. Pokusy preverili, že pečiarky pomáhajú spolu so zeleným čajom znižovať výskyt rakoviny prsníka.
  • Japonci zase nedajú dopustiť na hubu šii-take (húževnatec jedlý), ktorú nazývajú elixírom života. Je hodnotná pre prítomnosť protirakovinových i protivírusových látok. Pomáha tiež znižovať cholesterol a zlepšuje tak stav cievneho systému. Konzumáciou prípravkou s obsahom tejto huby sa redukujú toxické účinky chemoterapie a rádioterapie.
  • Práchnovček lekársky rastie na ihličnatých stromoch a vyskytuje sa najmä v severnejších častiach Ruska a Ameriky. Táto huba sa zvykla používať pri otrave pre regeneráciu pečene, ale aj pri ťažkostiach s astmou, kašľom, bolesťami žalúdka a zápalom obličiek.
  • Odporúča sa konzumovať aj hlivu ustricovú, pretože chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniam, znižuje vysoký krvný tlak, upravuje hladinu tukov v krvi, ničí baktérie, urýchľuje regeneráciu vnútorných orgánov i celého organizmu a pomáha odbúravať stres a bojovať s depresiou. Lieči tiež ekzémy a používa sa pri problémoch s inými kožnými ochoreniami či pri zápale kĺbov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com