Tipy pre krásu z komory

08.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA - RUBRIKA    Inšpirujme sa zásobami špajzy alebo chladničky. Plátky uhorky alebo pomaranča, olivový olej či žĺtko z vajíčka, to všetko sú vhodné potraviny na zlepšenie nášho imidžu alebo vyriešenie menšej kozmetickej chybičky. Treba správne voliť a vedieť kombinovať podľa typu pleti.

Pomaranč môže byť pre ženy s mastnou pleťou pre sťahujúce účinky vykúpením. Ovocie zbavíme kôry, nakrájame na kolieska a tie si potom poukladáme na tvár. Masku necháme pôsobiť 15 minút, potom kolieska odstránime a po 5 minútach tvár umyjeme vodou.

Pivo a vlasy? Určite. Obsahuje totiž mnoho vitamínov, minerálov, proteínov a cukrov, ktoré pomáhajú zväčšovať objem koruny hlavy. Môžeme si ho pridať priamo do šampónu alebo si ním vlasy po umývaní opláchnuť.

Olivový olej zachráni naše nechty krehké a polámané od slnka a tiež chlórovanej či morskej vody. Stačí ich olejom potrieť a nechať chvíľu pôsobiť, aby získali prirodzenú pružnosť. Procedúru podľa potreby zopakujeme viackrát.

Banán pomôže našim nohám. Budú krajšie, ak ich natrieme 3 zrelými banánmi zmiešanými s 3 lyžicami olivového oleja a zabalíme do staršieho zohriateho uteráka, aby maska lepšie pôsobila. Po 30 minútach si nohy osprchujeme teplou vodou.

Avokádo je účinným bojovníkom proti vráskam na krku a dekolte. Pripravíme si zmes z lyžice tvarohu a z dužiny avokáda (stačí polovica), ktorú sme pokvapkali citrónovou šťavou. Masku potom nanesieme na inkriminované miesta a po 10 minútach pôsobenia opláchneme. Pokožka bude pôsobiť sviežo, pretože zložky avokáda ju perfektne zvlhčili.

Hrozno pomáha spomaliť starnutie pleti a tvorbu vrások. Dôvodom je prítomnosť antioxidantov v bobuliach, ktoré pohlcujú voľné radikály. Pri pochutnávaní si na šťavnatom hrozienku by sme však nemali vypľúvať zrnká. Obsahujú olej, ktorý pomáha udržiavať optimálnu hladinu vody v pokožke a dokonca priaznivo pôsobí aj na vlasy. Hrozno však môžeme použiť aj na prípravu účinnej peelingovej masky. Asi 10 bobúľ rozmliaždime a zmiešame s jogurtom. Zmes potom naaplikujeme krúživým pohybom na tvár a krk. Asi po 15 minútach zmyjeme a pleť nanesieme výživný krém. Výsledok vás určite poteší.

Púder nám nepomôže zlepšiť vzhľad našej tváre, ale aj zahustiť mihalnice. Ak si ich pred nanášaním farby špirálou prepúdrujeme, na odmastených mihalniciach bude lepšie držať a zároveň bude táto ozdoba našich očí pôsobiť objemnejšie.

Broskyňa dokáže pleť zjemniť. Dva ošúpané plody rozmixujeme a do kašičky zamiešame dva žĺtky. Zmes nanesieme na pleť a po 15 minútach zmyjeme. Pomôžeme si aj pri unavenej pleti. Dužinu väčšej broskyne zmiešame s 2 lyžicami medu a rovnakým množstvom šľahačkovej smotany a olivového oleja. Masku, ktorá dodá výživu a stiahne póry, natrieme na tvár a necháme pôsobiť 20 minút.

Citrón pomôže zlepšiť stav našich nechtov. Šťavu z polovice tohto citrusového ovocia zmiešajme so šálkou teplej vody a do roztoku si na 5 minút ponorme prsty. Nožničkami si potom ľahšie odstráňme kožu pri nechtoch. Ak napokon nechty preleštíme citrónovou kôrou, budeme mať pocit, že sme práve absolvovali sedenie u profesionálnej manikérky.

Levanduľa je osvedčená liečivá rastlinka, ktorú hojne využíva aj kozmetický priemysel na výrovu parfumov, mydiel a vonných olejov. Sušené levanduľové lístky nám v podobe účinného peelingu pomôžu zlepšiť pleť. Stačí ich zmiešať s 2 lyžicami bieleho jogurtu, 1 lyžicou pomletých mandlí a pár kvapkami levanduľového oleja. Zmes natrieme na tvár, jemne premasírujeme a zmyjeme vlažnou vodou.

Vres je dekoratívny kríček vhodný do záhrady i na pestovanie v črepníku na terase. No je to aj užitočná rastlinka z ktorej môže profitovať ženská pleť. Stačí si z kvetov nadrobno posekaných urobiť masku na tvár, ktorá osvieži a pomôže vyhladiť vlásky.


redakcia doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com