Telo napovie, či trpíte hypertenziou

10.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Vysoký krvný tlak ako rizikový faktor je notoricky známy. Napriek tomu sa mnohí s tým svojím ešte nezoznámili. Poznať svojho nepriateľa však treba. Možno práve teraz, keď sa blíži jar a my plánujeme prežívať najkrajšie obdobie roka s plným nasadením síl, je vhodný čas preveriť reálny stav organizmu.

Tichý nepriateľ sa neprejaví okamžite. No ak stúpajúcu hypertenziu roky ignorujeme, napokon sa ocitneme v čakárni niektorého zo špeciálnych lekárov. Slováci si už tradične držia prím aj v negatívnych štatistikách. Hoci sa na nezáujem obyvateľstva o svoje zdravie sťažujú i lekári v zahraničí, u nás padajú rekordy. Hodnoty svojho krvného tlaku nepozná až polovica Slovákov. Pritom asi 50 percent srdečných infarktov a 75 percent mozgových príhod ide práve na vrub hypertenzie. Tá má vplyv aj na ďalšie vážne zdravotné problémy – zlyhávanie obličiek, zhoršenie zraku, stratu pamäte či poruchy sexuálnych funkcií. Prevencia podobných situácií, ktoré dramaticky zhoršujú kvalitu života, má preto svoj význam.

Proces poškodzovanie ciev

Pravidelné a dlhoročné konzumovanie mastných jedál, stres a nedostatok pohybových aktivít si berie na zdraví svoju daň. Na vnútorných stenách ciev sa usadzujú aterosklerotické pláty, ktoré spôsobujú zhrubnutie stien. Priechodnosť ciev sa potom zhoršuje, krvný tlak sa zvyšuje, tvoria sa krvné zrazeniny a vznikajú ideálne podmienky pre náhle srdcové a mozgové príhody. Ateroskleróza však ovplyvňuje aj funkčnosť všetkých dôležitých orgánu, pretože nimi cirkuluje krv zo zle fungujúcich ciev a dostáva sa im málo kyslíka. Najviac ohrozené pri poškodenom cievnom systéme sú oči, obličky, črevo a dolné končatiny.

Varovné signály

Zvýšený krvný tlak nespôsobuje dlho žiadne ťažkosti. Naopak, aktívni a vyťažení ľudia, napríklad manažéri, politici a podnikatelia sa cítia aj pri tejto diagnóze, o ktorej často vôbec netušia, celkom dobre. Hypertenzia totiž zvyšuje hladinu adrenalínu a ten oni pri svojom hektickom štýle života potrebujú ako soľ. Ale pri výrazne vysokom krvnom tlaku sa už môžu objaviť viaceré nepríjemné prejavy ako …

  • … bolesť hlavy
  • … búšenie srdca, dýchavičnosť
  • … návaly potu
  • … poruchy videnia
  • … závrate
  • … nevoľnosť
  • … kŕče v svaloch, ich paralýza
  • … mdloby, zmätenosť
  • … krvácanie z nosa
  • … vykašliavanie krvavého hlienu

Podobné príznaky netreba podceňovať, ale čo najskôr navštíviť praktického lekára, ktorý odmeria hodnoty tlaku a prípadné iné ukazovatele a ak treba, tak vás pošle k internistovi či k ďalším odborným lekárom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com