Tancom k lepšej kondícii

18.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    V novom roku pribudli mnohým nejaké tie kilá, najvyšší čas na zmenu štýlu. V prvom rade pohybové aktivity, no mnohým sa športovať veľmi nechce. Najmä, ak musia chodiť do fitka alebo neskôr na jar vyťahovať z pivnice bicykel či kolieskové korčule. Sú však aj iné možnosti, ako rozhýbať svoj všetky kosti a kĺby. Počas sviatkov sme trochu zleniveli, tak si k cvičeniu môžeme pustiť CD s obľúbenou kapelou alebo spevákom a svoje zmľandravené svaly popreťahovať v rytme diska, samby alebo hip-hopu.

Dôvodov, prečo si párkrát do týždňa zacvičiť pri hudbe, je viacero. V prvom rade sa nám pohyb nezdá tak náročný, pretože ho zvládame pri počúvaní inšpiratívnych tónov. Ale je tu aj dôležitejší argument – zdravie. A konkrétne?

  • Tanec zlepšuje stav svalov, ktoré po niekoľkých týždňoch pravidelného rytmického pohybu strácajú stuhnutosť. Tým sa zlepšuje ohybnosť celého tela a koordinácia pohybov i celkové držanie tela. Spevňujú sa tiež svaly chrbta a dolných končatín, ktoré vekom pre záťaž trpia zvyčajne ako prvé.
  • Posilňujú sa aj kosti, veď každý pohyb je dobrou prevenciou pred osteoporózou čiže rednutím kostí.
  • Pravidelným tancom bojujeme aj proti tuhnutiu kĺbov a chránime sa pred ich bolestivým ochorením, pred artrózou. Po pár týždňoch sa zlepší naša kondícia tak, že po schodoch, ktoré sme vyšliapali predtým len s námahou, teraz zľahka vybehneme.
  • V neposlednom rade robíme pri tancovaní veľa pre dobrý stav srdca a pľúc a tým prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.
  • Tanec prispieva aj k lepšej psychike a výraznejšej aktivite mozgu - pomáha odbúravať stres, bojovať s príznakmi depresie a dokonca podporuje pamäťové schopnosti. Odborníci dokonca tanec ako fyzickú aktivitu dávajú do súvislosti s prevenciou proti demencii a vzniku Alzheimerovej choroby (postupná strata krátkodobej pamäte, kedy pacient stráca orientáciu vo vlastnom prostredí a nepoznáva ani blízkych). Tancom dodáme telu celkovo množstvo energie, pozitívny pohľad na život, väčšie sebavedomie i schopnosť prekonávať problémy.
  • A nezanedbateľným prínosom hlavne pre ženy je aj prirodzená redukcia hmotnosti, ktorá sprevádza každú poctivú pohybovú aktivitu. Musíme sa jej však venovať pravidelne a dlhodobo.

Zumba i brušný tanec

Ak nám tancovanie v domácom prostredí nevyhovuje a potrebujeme silnejšie impulzy pre zmenu životného štýlu, môžeme si na internete vyhľadať kurzy tanca v kultúrnych strediskách a centrách voľného času. Učiť sa spoločenský tanec s partnerom alebo absolvovať hodinu zumby či brušného tanca v skupine bude možno pre niekoho viac motivujúce, aby pre svoje zdravie i krajšiu postavu konečne niečo urobil. Navyše brušný tanec podľa priaznivcov tohto druhu tanca zlepšuje pre intenzívny pohyb panvy priebeh menštruácie a podporuje plodnosť tým ženám, ktoré majú problém otehotnieť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com