Sviatok naplnený detským smiechom

27.05.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE    Deti sa vedia radovať najúprimnejšie. Preto je možno Medzinárodný deň detí tak obľúbený. Akákoľvek oslava, program, druh zábavy, ktorú im dospeláci pripravia, ich poteší a svojím nadšením a spontánnymi reakciami nakazia celé okolie. V každom prípade je tento sviatok ideálnou príležitosťou, ako malým oslávencom pripraviť výnimočný deň. Či už dnes na 1. júna alebo počas víkendu, keď sa v mestách organizuje pre deti množstvo podujatí.

Ako to začalo

Podnetom pre vznik tohto sviatku bolo v období po prvej svetovej vojne v minulom storočí rastúci spoločenský záujem o riešenie problémov detí, ktoré trpeli biedou, nedostávalo sa im vzdelanie a dokonca ťažko pracovali. V roku 1925 v švajčiarskej Ženeve na Svetovej konferencii pre blaho detí prijali zástupcovia 54 krajín deklaráciu, ktorá sa všetkými podobnými otázkami zaoberala, a zároveň navrhli oslavu dňa, ktorý by patril deťom. Už v tom istom roku sa oslavoval v San Franciscu, postupne sa pridávali ďalšie krajiny. V roku 1949 viaceré medzinárodné organizácie žien a mládeže iniciovali oficiálny Medzinárodný deň detí, ktorý sa od roku 1952 slávi práve 1. júna.

Ako to prebieha

MDD je zvyčajne spojený s akciami, naplnenými spontánnosťou a veselosťou. Školy a škôlky zvyknú usporiadať maškarnú zábavu, miestna správa rôzne športové súťaže a vystúpenia detských súborov a nadácie a neziskové organizácie zase zorganizovať prechádzku rozprávkovým lesom spojenú s atraktívnymi disciplínami o sladké odmeny. Obľúbené sú aj tvorivé dielne, kde sa deti naučia rôzne výtvarné techniky a ručné práce. Svojou trochou do mlyna prispeje aj zoologická záhrada špeciálnym programom pre najmenších, prevádzkovatelia hradov a zámkov, ktorí myslia aj na detských návštevníkov, a tiež obchodné centrá, ktoré sa chcú najmenším návštevníkom zavďačiť vystúpeniami kúzelníkov, žonglérov, tanečníkov a spevákov. A tiež zamestnávatelia mamy i ocka, ktorí pripravia pre ich potomkov balíčky sladkostí. Rodičia majú preto veľa možností, ako ponúknuť dieťaťu pestrý deň, na ktorý sa len tak nezabúda.

Príležitosť pre celú rodinu

A víta sa aj osobná iniciatíva a fantázia. Nič nebráni tomu urobiť našim malým a ich kamarátom malú party doma či v záhrade, zobrať ich na jazdu detskou železnicou či usporiadať rodinný piknik alebo opekačku v prírode, kde nechýbajú aj originálne športové a zábavné súťaže. A v prípade, že podobné aktivity z akýchkoľvek dôvodov nemôžeme zorganizovať, deťom urobí radosť aj darček - pekná rozprávková kniha, obrázková encyklopédia, skladacie puzzle alebo zaujímavá hra, pri ktorej sa zabaví aj zvyšok rodiny. Ale v prvom rade, treba deťom dať istotu, že ich ľúbime a že sa nemusia ničoho obávať, pretože mamina a ocino rozprestierajú nad nimi ochranné krídla a pestujú i strážia ich pocit šťastia a spokojnosti, ktorý k detstvu právom patrí. Ale to by mali cítiť počas celého roka.


redakcia doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com