Stredobodom záujmu dekolt

07.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA     K letným mesiacom a sporým modelom patria aj nahé ramená a odvážne výstrihy. Väčšina žien síce venuje dostatok pozornosti svojej tvári a dennej starostlivosti o pleť, ale na túto časť tela mnohé zabúdajú. Až slniečko všetky nedostatky nemilosrdne odhalí.

  • O dekolt sa treba začať starať už v mladom veku, v zrelom už mnoho nezachránime. Prvoradá je zásada kvalitného pitného režimu, vďaka čomu si pokožku udržujeme v dobrej kondícii. Nedostatočný príjem tekutín prezradí aj ochabnutosť pokožky na hrudi.
  • Výbornou pomôckou na udržiavanie pekného vzhľadu dekoltu je peeling, ktorý zvykneme dopriať našej pleti na tvári a ktorý zbaví pokožku odumretých čiastočiek. Môžeme tak urobiť počas kúpeľa vo vani. Na krk i vrchnú časť hrudníka si natrieme hrubšiu vrstvu peelingového krému alebo masky a po 20 minútach zmyjeme. Domácou alternatívou môže byť zmes 2 lyžíc za studena lisovaného olivového oleja a 150 g hrubozrnnej morskej soli.
  • Zabúdať by sme nemali ani na masky a zábaly, ktoré vyživujú a spevňujú pokožku. Skúsiť môžeme aj recept starých mám – zábal z medu a jogurtu alebo z oleja. Vrstvu nanesenej zmesi zakryjeme fóliou a prekryjeme zohriatym uterákom, aby bola pokožka v teple, čím sa účinok zintenzívňuje.
  • Pokožke na dekolte by sme mali pravidelne dopriať šetrnú masáž, účinné sú krúživé pohyby masážnou rukavicou alebo jemnou kefkou.
  • K spevneniu pokožky účinne napomáha i vodná masáž čiže striedanie prúdu teplej a studenej vody pri sprchovaní. A odporúča sa používanie hydratačného mydla, ktoré pokožku nevysušuje.
  • Aj cvičením si pomôžeme k peknej hrudi, napríklad cviky s ľahkými činkami spevňujú aj svaly v oblasti hrudníka. A pružné prsné svaly sú základom pre hladký vzhľad dekoltu bez vrások. Jednoduchý, ale účinný je aj cvik, keď postojačky natiahneme ruky pred seba, spojíme dlane a tlačíme ich proti sebe, čo opakujeme v troch sériách 10-krát po sebe.
  • Používanie kozmetických prípravkov s obsahom koenzýmu Q10, ovocných kyselín a výťažkov z olivového oleja zabezpečia prísun vitamínov a minerálov do pokožky. Svieži vzhľad dodáme pokožke aj špeciálnymi emulziami s výživovými látkami na unavenú pleť. No pomôže aj malý trik - keď si hruď premasírujeme hrsťou ľadových kociek, vďaka teplotnému šoku sa pokožka prekrví a vypne. Ľad môžeme vložiť aj vrecúška z froté, dosiahneme podobný účinok.
  • Nočný krém na pleť by sme aplikovať nielen na tvár, ale aj na dekolt a krk, tieto časti tela vedia veľmi rýchlo upozorniť na vek ich majiteľky. A niekedy sa na týchto partiách objavujú vrásky a zvädnutá pleť pre nedostatočnú starostlivosť až príliš skoro, okolo štyridsiatky. Nezabúdajme, že na hrudi je pokožka tenká a preto rýchlejšie vysychá a stráca pružnosť a elasticitu.


Poznámka: Aj pri opaľovaní treba dávať pozor na dekolt a ošetrovať ho pozornejšie ako menej citlivé partie tela. Po dni, ktoré sme strávili na slnku, si výstrih nezabudnime natrieť kvalitným prípravkom po opaľovaní.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net