Špargľa pomôže odvodniť

25.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Špargľa patrí k jedinečným druhom jarnej zeleniny, ktorú si aj pre vyššiu cenu nedoprajeme veľmi často. Je to však škoda. Pretože lahodné hľuzy sú studnicou zdravia.

Aj grécky lekár Hippokrates považoval špargľu za liečivú rastlinu. Jeho súčasníci jej pripisovali širokospektrálne schopnosti liečby – od boľavých zubov až po rakovinu. Tento druh zeleniny má močopudné účinky, preto je veľmi vhodný pre ľudí s problémom zadržiavania vody v organizme. Podporuje tiež funkciu obličiek a tým pomáha čistiť krv od škodlivých produktov látkovej výmeny a podieľa sa na odstraňovaní jedov z organizmu. Prítomná kyselina listová posilňuje tiež srdce a flavonoid rutín zabezpečuje zdravý krvný obeh. Konkrétne odvar z koreňa pomáha pacientom s vysokým krvným tlakom. Špargľová šťava, ktorú môžeme konzumovať v kombinácii s cviklovou alebo mrkvovou, pomáha aj pri liečbe cukrovky, reumatoidnej artritídy, zápalu nervov, chudokrvnosti a prostaty.

Špargľa...

  • ...obsahuje minerály draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo a vitamíny A, B1, B2, C a E, ktorý sa stará o mladistvý vzhľad pleti a udržiava mozog v kondícii.
  • ...je ľahko stráviteľná a nízko kalorická a preto použiteľná pri redukčnej diéte.
  • ...pôsobí aj ako afrodiziakum, preto ju treba pripraviť v rôznych verziách partnerovi na večeru. Chutí varená, grilovaná i pečená.

Poznámka: Všetko má svoj rub i líc. Špargľa pre mnohých ako zdravá potravina môže inému ublížiť. Konzumovať by ju nemali pacienti s dnou, kornatením ciev, močovými kameňmi a zápalom močových ciest.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com