Solárne panely do každej domácnosti

24.03.2024

DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ   Energeticky nenáročná domácnosť, to už nie je iba sen, ale v dnešnej dobe už skôr nevyhnutnosť. Aktuálna kríza s tradičnými zdrojmi energie posúva ekologické technológie, ku ktorým patrí aj tá solárna, na popredné miesta záujmu spotrebiteľov. Počiatočná investícia do solárnych panelov sa veľmi rýchlo vráti a tento systém zároveň spĺňa aj preferovanú požiadavku súčasnosti využívať hlavne ekologicky udržateľné zdroje.

Už si nejaký čas kladiete otázku ako výrazne znížiť náklady na energie? Ak sa nechcete obmedzovať a odmietate zľaviť zo svojich nárokov na komfort dostatočne vykúreného domova, horúceho kúpeľa a fungovania všetkých pomocníkov modernej domácnosti napojených na elektrickú sieť, mali by ste pustiť do svojho domu slnečnú energiu. Vývoj cien energií na trhu prezrádza, že snaha udržať si komfort, na ktorý ste zvyknutí, by vás počas najbližšej zimnej sezóny mohol finančne značne vyčerpať. Počty nepustia a rodinný rozpočet atakovaný energetickou krízou s extrémne stúpajúcimi cenami môže poriadne zabolieť. A ktovie, ako sa bude situácia vyvíjať v ďalších rokoch. Kto rozmýšľa perspektívne, má možnosť preorientovať sa práve na solárne zdroje.

Vsadiť sa oplatí na slnečnú energiu

Napriek tomu, že sa ešte mnohí držia tradičných zdrojov energie, ako sú kotly na plyn alebo drevo či uhlie, alebo sú pripojení na centrálny systém elektrickej siete, experti na energetiku predpokladajú, že po roku 2040 by sa hlavným zdrojom výroby energie mohli stať práve obnoviteľné zdroje. A pretože slnko je najdostupnejší a najlacnejší obnoviteľný zdroj energie, ktorý dokáže vyrobiť elektrinu priamo v dome, pojem solárne panely sa začína skloňovať aj v mnohých slovenských domácnostiach. Treba síce rátať so vstupnou investíciou, ale ceny solárnych panelov sú v súčasnosti veľmi priaznivé. Z viacerých druhov kvalitných solárnych panelov s výhodnými cenami si môžete vybrať na stránke www.hawaj.sk. A ponúkajú sa aj zaujímavé finančné dotácie zo strany štátu na inštaláciu obnoviteľných zdrojov. Takže majiteľ domu bude rýchlo profitovať vďaka nižším mesačným nákladom na energie. Okrem lacno vyhriatej domácnosti ho môže hriať aj pocit, že šetrí životné prostredie.

Ako solárne panely krotia slnko

Človek sa pokúšal skrotiť slnečnú energiu odpradávna. Už starí Rimania vykurovali domy prostredníctvom skleníkového efektu vytváraného sklom. V polovici 19. storočia vynašiel Charles Fritts fotovoltický panel pokrytý tenkou fóliou, ktorá po vystavení slnku produkovala elektrinu. A o pár desaťročí uzrel svetlo sveta patent, ktorý odštartoval éru dnešných moderných systémov na ohrievanie úžitkovej vody. To je vlastne aj princíp slnečných kolektorov, ktoré dokážu zabezpečiť až 70 percent ročnej spotreby teplej vody a znížiť náklady na jej ohrev o polovicu. Ale tým ich funkčnosť končí. Fotovoltické panely však majú širší záber. Premieňajú slnečné žiarenie na elektrickú energiu, takže v konečnej fáze zabezpečia v celej domácnosti okrem ohriatej vody aj elektrinu a tým aj teplo v zimných mesiacoch. Za posledné desaťročia sa konštrukcie fotovoltických panelov a solárnych systémov postupne zdokonaľovali, až dosiahli súčasnú úroveň hi-tech, vďaka ktorej sú veľmi spoľahlivé a efektívne.

Komplexnosť služieb zákazníkovi

Kvalita výrobku, fotovoltického panelu je, samozrejme, kľúčovou. Ale dôležitou veličinou spokojnosti zákazníka je aj kvalita práce firmy, ktorá sa špecializuje na na inštaláciu solárnych panelov. Budúci užívateľ sa nemusí novinky vo svojom domove vôbec obávať. Naopak sa môže spoľahnúť najprv na pomoc odborného tímu, ktorý vyberie najvhodnejší systém, doslova ho ušije na mieru konkrétneho typu domácnosti, a potom podrobne vysvetlí príncípy fungovania i všetky jeho prednosti. Pre zákazníka je podstatná aj jednoduchosť obsluhy. Pracovníci dodávateľskej firmy preto po inštalácii, zapojení do siete a sprevádzkovaní celého solárneho systému užívateľov vždy zaškolia, aby všetky jeho funkcie efektívne využívali a zvládali tiež starostlivosť, ktorá nie je vôbec komplikovaná.

Zhodnotí sa i samotná nehnuteľnosť

Spoľahnúť sa na solárne systémy predstavuje v prvom rade benefity ekologicky čistého energetického zdroja nenáročného na obsluhu, ktorý šetrí majiteľovi domu financie vynaložené na rok za elektrickú energiu až do výšky 70 percent. Ale zároveň výrazne zvyšuje hodnotu samotnej nehnuteľnosti. Podľa realitných maklérov sa domy vybavené fotovoltickou elektrárňou predávajú rýchlejšie a dokonca o 17 percent drahšie v porovnaní s domami závislými od tradičných zdrojov energie. A v neposlednom rade predstavuje šetrenie aj perspektívnosť záruky. Profitovať z výkonu solárnych systémov bude zákazník až 25 rokov. Je to aj vďaka vysokej kvality materiálov, ktoré garantujú neškodnosť a dlhú životnosť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com