So špinou si poradí limonáda

22.04.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Sladené nápoje s bublinkami sú už dlho tŕňom v oku odborníkom na zdravú výživu. Pre vysoký obsah cukru by sme nimi nemali často zaháňať smäd. No ak sme si už v komore urobili veľkú zásobu na riešenie pitného režimu, môžeme pár fliaš využiť aj na iné účely.

  • Vďaka internetu je notoricky známe video o čistení toalety pomocou koly. Do misy stačí vyliať pol litra nápoja a nechať pôsobiť asi hodinu. Potom sanitu ešte vydrhnime štetkou a uvoľnenú špinu spláchnime.
  • Rovnako sa dá vyčistiť aj upchaný odtok pod výlevkou. Na prepláchnutie potrubia však potrebujeme dva litre obľúbeného nápoja.
  • Nedarí sa nám odskrutkovať zhrdzavenú maticu? Pôjde to ľahšie, ak necháme 10 minút na problematickom mieste pôsobiť handru namočenú v limonáde.
  • Aj s hrdzou na chróme si môžeme poradiť rovnako. Postup je svojský, ale účinný. Znehodnotené miesto na karosérii alebo na interiérovom prvku vydrhnime pokrčeným alobalom, ktorý sme namočili v kole.
  • Podobne ako čistidlo pôsobí aj na iné predmety. Mince sa zaskvejú v plnej kráse, ak ich necháme namočené v miske s kolou.
  • Akákoľvek limonáda s bublinkami má blahodarný vplyv aj na rezané kvety. Ak do vody vo váze prilejeme pol pohára nápoja, kytica vydrží dlhšie.

Poznámka: Možno po prečítaní článku všetkých napadne, aké agresívne zložky musia sladené nápoje obsahovať, keď si poradia s hrdzou a so zažranou špinou. A možno si budeme sliznicu svojho žalúdka a celého tráviaceho systému odteraz šetriť trochu viac.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com