So soľou krajší interiér

27.01.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR   Nenápadné, ale šikovné finty, ktoré pomôžu k dokonalejšiemu vzhľadu nášho interiéru. Nasledujúce riadky sú určené všetkým obdivovateľom neživej krásy.

Ak si zvyknete položiť na stôl kyticu umelých kvetov vyrobených z hodvábu alebo nylonu, ktoré sa vizuálne často od originálu nelíšia, ich pôvodný vzhľad nám pomôže udržať soľ. Po čase sa prirodzene vďaka prachu a vlhkosti v interiéri znečistia. Na odstránenie nedostatku potrebujeme papierové vrecko, do ktorého vložíme kvety a prisypeme za dve kopcovité lyžice soli. Potom vreckom niekoľkokrát riadne potrasieme a potrepeme a kvety vyberieme. Efekt bude okamžite viditeľný.

Keď nám vo váze umelé kvety dobre nedržia polohu, opäť pomôže soľ. Potrebujeme však už väčšie množstvo. Nasypeme ju do dvoch tretín vázy a prilejeme trochu studenej vody. Potom umiestnime kvety v polohe, aká nám vyhovuje. Zachovajú si ju aj neskôr, pretože soľ vykryštalizuje a zafixuje tak polohu stoniek.

Zo soli si môžeme vyrobiť aj zaujímavé dekorácie. Potrebujeme niekoľko rôzne vysokých sklenených nádob, do ktorých nasypeme vrstvy rôznofarebnej i originál bielej soli. Soľ si zafarbíme pomocou kriedy rôznych farieb, ktorú nastrúhame a zmiešame so soľou.

TIP: Soľ rovnako dobre zafarbí aj potravinárska farba. Do plastového vrecka dáme asi pol kilogramu soli a nakvapkáme trochu zvolenej farby. Potom fúkneme do vrecúška trochu vzduchu, otvor uzavrieme, aby sme získali imidž balónika. Tým potom poriadne trasieme, kým sa celý obsah kompaktne nezmení na pekný zelený alebo oranžový odtieň. Farebné soli môžeme ešte vylepšiť arómou a inštalovať ako mozaiku v miske umiestnenej v kúpeľni.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com