Smoothie osvieži i uzdraví

27.06.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    V posledných rokoch sme dostali šancu v nákupných centrách naraziť na stánok, okolo ktorého sa šíri ovocná vôňa. A ochotne sme zakomponovali čerstvo vytlačenú šťavu do pitného režimu. My sa môžeme posunúť ďalej a urobiť si doma smoothie – ovocný či zeleninový nápoj s kúskami drene alebo i šupky, z hľadiska výživy veľmi drahocennej.

Smoothie je doslova vitamínovou bombou pre náš organizmus. Husté smoothie zamatovej konzistencie je prírodný energetický nápoj, ktorý dokáže na začiatku dňa naštartovať perfektne orgánové systémy a dodá dostatok vitamínov a minerálov, ktoré potrebujeme pri fyzickej práci alebo pri pohybových aktivitách vrátane tých extrémnych. Jeho príprava nie je náročná, stačí si osvojiť pár jednoduchých zásad.

  • treba sa v provom rade spoľahnúť na kuchynský robot, aby sa pevnejšie časti plodov premenili na ľahšie stráviteľnú masu.
  • Do mixéra nalejeme najprv tekutú zložku, ktorou by mala byť vhodne volená stopercentná ovocná šťava alebo mliečny produkt. Môže to byť kravské či sójové mlieko rovnako ako nízkotučný riedky jogurt, cmar či kefír.
  • Potom pridáme kúsky zeleniny alebo pokrájané plody ovocia a všetko sa zmixujeme. Je dobré začať pomalými otáčkami a potom rotáciu zrýchliť.
  • V lete sa môže do pohára pridať rozdrvený ľad a navrch kúsky ovocia alebo bylinkové vňate.

Nebojme sa spájať chute

Nemusíme sa držať len jedného druhu, ale kombinovať viaceré. Výber je vecou osobného výberu chutí, každý preferuje tie svoje. K obľúbeným ovocným patrí najmä banán, mango, jahody a bobuľové ovocie. V prípade zeleninového sa zvyknú rozmixovať všetky druhy, ktoré sa dajú jesť surové, ako rajčiaky, uhorky, paprika, čakanka, cvikla, mrkva, kaleráb, špenát, šalát, rukola či zeler.

Poznámka: Zeleninové smoothie sú ideálnou súčasťou odtučňovacej diéty, pretože zasýtia a dodajú telo potrebné živiny. A vyhovuje aj ľuďom, ktorým konzumácia surovej zeleniny ako ťažšie stráviteľnej potravy spôsobuje žalúdočné ťažkosti.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com