Skúste čaj z orgovánu

06.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Orgován je synonymom krásy a úžasnej vône, ktorá patrí do jarného koloritu na vidieku i na mestských sídliskách. No tento nádherne rozkvitnutý krík nie je len potešením pre oči a nosy, ale aj zdrojom vzácnych látok s liečivými účinkami. Ako napokon všetko v prírode.

Občas aj našinec, žijúci v betónovom objatí, dokáže objavovať staré pravdy a napokon zaradí do svojho životného štýlu objavy predkov. Občas postačí uvariť ten správny čaj zo zdrojov, ktoré máme po ruke. Len sme ich doteraz nevideli.

Úľava z hrnčeka

Z orgovánu sa dajú na liečivé účely použiť kvety, listy i púčiky. Dajú sa z nich pripravovať čaje, odvary, obklady a masti. Obsahujú kyselinu askorbovú, flavonoidy, silice a živice, majú preto protizápalové, analgetické a močopudné účinky. Konkrétne odvar z orgovánových púčikov znižuje hladinu z cukru v krvi, čaj z kvetov zase pomáha liečiť maláriu, reumatizmus i hnačku.

Pomáha aj tinktúra

Ak niekoho trápia reumatické ťažkosti alebo ho bolia svaly či kĺby z nadmernej námahy, pomôže mu prípravok z kvetov orgovánu. Potrebujeme za dve hrste tmavofialových orgovánových kvetov nazbieraných mimo frekventovanej cesty, ktoré odstrihnuté vložíme do tmavej sklenej fľašky a zalejeme olivovým olejom. Fľašu zakryjeme vatou a zmes necháme macerovať na slnku asi 3 týždne. Po prefiltrovaní sa olejovo-orgovánový extrakt používa na masáž boľavých miest.

Tipy:

  • Maslo zmiešané s kvetmi orgovánu zmiešané v rovnakom pomere poslúži ako masť účinná pri migréne. Treba si ju pravidelne nanášať na spánky.
  • Kto má problém s ostrosťou zraku, môže si gázu namočenú v odvare z fialových kvetov prikladať pred spaním na 10 minút na oči.
  • Čaj z kvetov a semien, ktoré treba variť 15 minút v menšom množstve vody, pomáha pri menštruačných bolestiach. Odporúča ho piť každé ráno po dobu 14 dní.

Poznámka: Kvety orgovánu vo väčšom množstve môžu byť jedovaté, preto treba používať pri príprave odvarov aj listy a púčiky.


redakcia doma a Rada, FOTO: www.freepik.com