Sklenené doplnky v interiéri

25.04.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    Sklo je pre svoj charakter zaujímavým prvkom, ktorý využívajú mnohí tvorcovia. Dokonca sa považuje v posledných rokoch za materiál dneška, ktorý určuje modernosť interiéru.

K obľúbenosti využívania skla pri zariaďovaní prispievajú viaceré jeho vlastnosti. Je to síce krehký, ale aj tvárny materiál. Výhodou je tiež ľahká údržba, čím sa napĺňa hygienický aspekt. Na jednej strane je svetelne vysoko priepustný a na druhej vyhovuje požiadavkám na zvukovú izoláciu a bezpečnosť. Z vizuálneho hľadiska je to materiál, ktorý do interiéru vnáša vzdušnosť, priamosť a priestrannosť a celkový vzhľad miestnosti opticky odľahčí.

Páči sa vám sklenený stôl?

Sklo sa v moderných interiéroch využíva nielen na zasklievanie knižníc a skrinkových systémov, ale aj na tvorbu sklenených solitérov, ktoré plnia funkciu predeľovacieho prvku v miestnosti. Dokonca sa ako materiál používa aj na výrobu nábytku, mimoriadne efektne pôsobia napríklad jednoliate stoly alebo kreslá. A tvrdené sklo sa používa aj na výrobu sklenených obkladov, kuchynských pultov, elegantných stupňov na schodiskách alebo tvarovaných sklenených umývadiel. Estetické hľadisko je zastúpené variabilnosťou skla, ktoré môže byť číre, ale aj matné a farebné, alternatívou k hladkým povrchom sú reliéfne. Z takejto ponuky si môže vybrať každý. A to platí ako pre všetkých majiteľov bytov či domov, ktorí si zveľaďujú svoj priestor, tak aj pre dizajnérov, ktorých sklo inšpiruje k tvorbe.

Sklo ako výtvarný prvok

Sklo je obľúbený materiál aj v súvislosti s doplnkovými prvkami v interiéri. Či už sú to svietidlá, ktoré dokážu byť dominantným bytovým prvkom, alebo sady pohárov, misky, svietniky či dekoratívne fľaše a vázy. Ideálom je harmonizovanie výberu jednotlivých kusov. Prioritou môže byť charakter povrchu alebo štýl tvaru týchto doplnkov. Ale môže to byť aj farba. Môžete sa rozhodnúť pre kryštál, ak ste tradicionalista, alebo pre hladké číre, prípadne farebné sklo, ak preferujete súčasné trendy. V každom prípade treba zohľadniť charakter zariadenia, výhodou sklenených výrobkov jednoduchých tvarov bez väčšieho zdobenia je veľká použiteľnosť aj pri rôznych typoch zariadenia. Ak sa napríklad rozhodnete pre modrú alternatívu, ktorá pôsobí vo vitríne či na poličkách seriózne a upokojujúco, môžete ju rozostaviť ako v bielej, tak v čiernej, ale i v klasickej skrinkovej zostave z bledého dreva. Všetky kombinácie predstavujú zaujímavý kontrast, ktorý bude v miestnosti dominantným estetickým prvkom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com