Sezónu má aj cukina
VARENIE - SKLADOVANIE Cukina alebo cuketa je ako druh tekvice chutná zelenina so širokým uplatnením v kuchyni, ktorá je navyše nenáročná na pestovanie. Dva dobré dôvody, pre ktoré jej dávame v záhrade priestor. Práve v auguste je čas na zber zrelých plodov.
Cukiny by sme nemali nechávať zbytočne narásť, najlepšie sú mladé plody veľké do 20 cm, ktorých dužina je šťavnatá a krehká a nevyvinuté jadierka sú mäkké. Potom sa dajú konzumovať celé, dokonca aj so šupkou. Navyše, ak nechávame na rastline 2 až 3 valibukov, ktorí utešene rastú, celkovú úrodu si znehodnotíme, pretože ostatné cukiny začnú zakrnievať. Rastlina totiž investuje veľa energie do tvorby semien v dozrievajúcich cukinách a na ďalšie plody jej už sily nezostanú.
Mali by sme vedieť, že...
- ... cukina vydrží čerstvá pri izbovej teplote najviac 5 dní, v chladničke do 3 týždňov, na dlhšie uskladnenie plodov zabudnime, pretože neskôr začne vädnúť alebo hniť.
- ... nastrúhanú ju môžeme zamraziť a polotovar využiť na prípravu polievky, omáčky alebo cukinových placiek.
- ... pri dobrej úrode je cukina výbornou ingredienciou na prípravu marmelády a kompótu, prípadne ju môžeme zavariť ako uhorky v sladkokyslom náleve či pridať do čalamády.
- ... okrem zelenej existuje aj žltá cukina.
- ... plody obsahujú až 91 percent vody.
- ... cuketa by mala byť súčasťou očistných kúr, pretože blahodarne pôsobí na činnosť obličiek a pomáha vyplavovať škodlivé látky i odvodňovať organizmus, takže by ju mali konzumovať pacienti s dnou, s cukrovkou a ľudia s problémom zdržiavania vody.
- ... cukina priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu i výšku krvného tlaku.
- ... a zlepšuje tiež pamäťové schopnosti a činnosť mozgu vôbec.
Kuchynské rošády s cukinou
Táto zelenina sa môže pripraviť na slano i na sladko. Dá sa vyprážať v cestíčku, zapekať so syrovou omáčkou i grilovať a zvykne sa aj pridávať do šalátov. Výborná je pokrájaná na kocky a krátko podusená a ochutená šalviou a jogurtom alebo zatrepaná kyslou smotanou. Zoznam receptov dopĺňa pečená s mäsovou plnkou, nákyp so syrom či cestoviny s opraženou cukinou a slaninkou. A nastrúhanú cukinu môžeme primiešať do piškótového cesta a upiecť koláč v kombinácii s orechmi, slnečnicovými semienkami, hrozienkami a škoricou.
Ratatouille - francúzska pochúťka:
Cukina, baklažán, rajčiaky, cibuľa, cesnak, tymian a rozmarín sú základnými ingredienciami tradičného jedla ratatouille. Tento pokrm sa konzumuje s chlebom či s pečivom alebo ako náplň do palaciniek. Je to tak trochu francúzska verzia slovenského leča.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com