Šáliky zo sukne

20.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Máte v zásobe letné sukne alebo šaty, ktoré už strihovo trochu vyšli z módy, ale vám je ľúto vyhodiť model ušitý z tak ušľachtilej látky? Máme pre vás inšpiráciu, ako využiť výnimočnosť dezénu. Navyše budete stíhať aj súčasný trend nosenia šálikov a veľkých šatiek, ktoré sú aktuálne výrazným doplnkom moderného imidžu.

Materiál:

Nie všetky materiály sú vhodné. Siahnuť však môžeme pokojne po tenkej bavlne i po kašmíre alebo po látkach podobnej štruktúry. Najvhodnejší je však indický krep a všetky tenké transparentné látky rovnakého charakteru. Potrebujeme väčšie kusy textílie, preto najvhodnejším zdrojom je dlhšia sukňa alebo šaty. V prípade, že nepostačia dva zošité kusy, použijeme tri.

Rozmery a postup:

Potrebujeme získať šál dlhý asi 150 cm a široký 43 až 63 cm. Širší je vhodnejší v prípade ľahkých tenkých materiálov. Dĺžku si rozhodneme sami, niekto bude preferovať kratší šál, iný ešte dlhší, aby ho mohol omotať okolo krku dvakrát. Vystrihnuté pásy látky zošijeme a zaendlujeme a potom dvojitým prehnutým zašijeme kraje po celom obvode, aby sa nám kraje nestrapkali.

Efekt pokrčenej látky:

A prichádza dôležitý krok, ktorým vytvoríme zaujímavý efekt pokrčenej látky. Šál operieme alebo namočíme do vody, vyžmýkame, zavesíme, necháme stiecť a trochu uschnúť. Keď je šál ešte vlhký, zatočíme ho nasledujúcim spôsobom:

  • Prehneme ho napoly a uchytíme v mieste prehybu.
  • Druhou uchopíme oba konce šálu a rukou s prehnutou časťou šál v protismere zakrúcame, kým to len ide.
  • Keď sú obe polovice stočené, začnú sa skrúcať do slimáka.
  • Na vytvorenom klbku založíme konce do jeho vnútra, aby útvar držal pokope a necháme schnúť v blízkosti tepelného zdroja. Nie však priamo na radiátore alebo na slnku, ktoré z textílií vyťahuje farby. Bude to trvať 2 až 3 dni.
  • Ak sa už vytvoril dostatočne skrčený efekt, necháme šál voľne nariasený na vešiaku úplne doschnúť.


redakcia doma a Rada