S mobilom na uchu

31.01.2024

HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA    Už vás vytočila pasažierka v električke, ktorá všetkých ostatných obťažovala absolútne súkromnými informáciami? Alebo vás takmer porazilo, keď v lekárni extrémne zazvonil mobil zákazníka stojaceho v rade pred vami? Darmo, mobil je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a často užitočnou pomôckou, treba ho však používať v intenciách vhodného spoločenského správania. Aby bol naším dobrým sluhom a nie zlým pánom, kvôli ktorému si kazíme vzťahy so svojím okolím.

Pravidlom číslo jedna by mala byť aj pri manipulácii s mobilom ohľaduplnosť. Toto nenápadné slovíčko je alfou i omegou celého správania, vrátane charakteru nášho zaobchádzania s malým, no výkonným komunikačným prostriedkom. Preto si vyberieme akceptovateľné a mierne stlmené zvonenie. Ani pri samotnej komunikácii nebudeme hluční, aby sme ostatných nerušili. A vyhneme sa aj indiskrétnosti podávaním intímnych alebo súkromných informácií na verejných miestach cez mobil. Nikoho nezaujímajú a my sa len zbytočne strápnime.


Ako v prípade listového tajomstva

Podstatné je tiež dodržiavať princíp súkromia. Podobne ako neporušujeme listové tajomstvo. Preto by sme nemali nikdy loviť informácie v cudzom mobile a určite nielen preto, že sa môžeme dozvedieť aj to, čo nechceme. Z rovnakých dôvodov neposkytujeme číslo mobilu našich príbuzných, priateľov či kolegov iným osobám bez vedomia majiteľa. A nezabúdajme na vhodný čas volania. Aj keď máme mobil všade so sebou vrátane nočného stolíka pri posteli, neobťažujme druhých telefonátmi neskoro v noci či počas sviatkov. Šéfovia by zase nemali zneužívať svoje postavenie a volať podriadeným aj počas dovolenky, ak nejde skutočne o život.

Persona non grata

Sú dokonca priestory, kde by sme mali mobil úplne vypínať alebo ho aspoň prepnúť na tichý režim. Patrí k nim divadlo, kino, koncertná sála, nemocnica a iné zdravotnícke zariadenia. Špecifický prístup si vyžaduje priestor lietadla, kde sa musíme riadiť konkrétnymi pokynmi posádky.


Môže život skomplikovať

Ak si nechceme spôsobiť problémy, nemali by sme používaním mobilu provokovať okolie v nevhodných situáciách, akou je pracovná porada, konzultácia s lekárom alebo s právnikom, rozhovor s členom vedenia firmy, obed s dôležitým klientom alebo svadobný obrad. O smútočnom ani nehovoriac. Pri mobilovaní za volantom môže ísť dokonca o život alebo minimálne o zdravie. Nejednu dopravnú nehodu zapríčinil šofér, ktorý sa namiesto šoférovania venoval rozhovoru s priateľkou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net