S čistotou to netreba preháňať

23.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Dnes si už ani nevieme predstaviť život bez pravidelnej očisty a iba krútime hlavou nad problémami dvorných dám, ktoré hygienické defekty skrývali pod litrami silných parfumov. Ranná a večerná sprcha a umývanie rúk pred jedlom či po každom znečistení je úplne štandardným správaním. Sú však aj takí, ktorí majú mimoriadnu spotrebu toaletného mydla, o vode ani nehovoriac. Trpia totiž obsedantno-kompulzívnou poruchou.

Ľudia, ktorí tento problém riešia, majú fóbiu neustáleho pocitu špiny na svojom tele či v bezprostrednej blízkosti. Prapodstatou ich problému je stav úzkosti, obavy, že všade na nich číhajú nebezpečné vírusy a baktérie, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenie. Neraz kvôli tomu odmietnu chodiť do supermarketov a dotýkať sa rúčky vozíka alebo peňazí, prípadne majú strach chodiť do práce, aby sa nenakazili od kolegov.

V zozname duševných ochorení

Úzkostnú neurózu, ktorá bola do klasifikácie duševných ochorení zaradená už na začiatku 20. storočia, opísal známy psychiater Freud. Dnes sa však hovorí aj o biologickej podstate tohto problému. Jednou z príčin môže byť absencia neurotransmiterov, ktoré prenášajú signály medzi bunkami. No štartérom ochorenia môže byť aj traumatický zážitok zo zemetrasenia, povodne alebo z vojnového konfliktu. Nárast podobných stavov zaregistrovali lekári napríklad aj u obyvateľov Prahy po vyliatí Vltavy do ulíc hlavného mesta.

Priveľa času v kúpeľni

Ľudia s obsedantno-kompulzívnou poruchou sa prejavujú rôzne. Niekoho pocit neistoty a úzkosti motivuje k desať i viackrát opakovanej kontrole auta, či je dobre zamknuté, alebo preverenia situácie v byte, či je vypnutý plyn a žehlička. Iný má nutkavý pocit umývať si ruky po každom kontakte s predmetom. Urobí tak aj 50-krát počas dňa, až si spôsobí ďalšiu zdravotnú komplikáciu. Frekventovaný kontakt s mydlom a vodou naruší jeho kožný kryt a spôsobí mu na rukách alergie a kožné infekcie, čo ho môže hendikepovať spoločensky. Niekto dokonca trávi takmer celý deň pod sprchou, čo ho fyzicky vyčerpáva, ničí mu prirodzenú imunitu pokožky a navyše ho likviduje finančne. Účty za teplú vodu bývajú šialené.

Problém nie je výnimočným javom

Podľa odborníkov rôznymi fóbiami, či už z výšky, z dotyku s plazmi alebo z uzavretého priestoru, trpí asi pätina Slovákov. A asi tretina z nich, čiže približne osem percent sa trýzni obavami z infekcie z nečistoty. Problém sa nevyhýba ani deťom či adolescentom, u ktorých sa zvykne vyvinúť v dôsledku odlúčenia od rodiča po rozvode, ťažkej adaptácie na novú a náročnú školu a inokedy týrania. Pocit úzkosti však môže u svojej dcéry alebo syna vypestovať aj úzkostlivo čistotná matka, ktorá touto neurózou sama trpí.

My v reklame nežijeme

Jedným z podnetov, ktoré zhoršujú podobné stavy úzkosti, sú aj reklamy na rôzne čistiace prostriedky, v ktorých sa kúpeľne a kuchyne dokonale lesknú, priam žiaria. Zabudnime na reklamu, je to len ilúzia. Žiadna domácnosť, v ktorej sa pohybuje, prezlieka, stravuje, spí a absolvuje hygienu niekoľko ľudí a kde ešte navyše pobehuje aj pes či mačka, nemôže vyzerať nikdy tak perfektne. Reklamný spot je výsledkom práce profesionálov, ktorí správne nasvietia úplne nový, nikým neobývaný, interiér a ešte ho v počítači zdokonalia pomocou špeciálneho programu. Netreba podliehať optickému klamu, ktorý nás v realite našich "nedokonalých" domovov privádza do zúfalstva. Je to úplne bezpredmetné a preto zbytočné.

Otrokmi vlastnej domácnosti

Ľudia s touto poruchou prechádzajú neraz do extrémov, niektoré ženy a občas aj muži sa podobne úzkostlivo správajú vo vzťahu k svojej domácnosti. Nemáme na mysli obdobie, keď všetky rodiny pred Vianocami opantá upratovací amok. Títo ľudia sa venujú údržbe interiéru každý deň počas celého roka. Malý test. Aj vy utierate denne prach a každý večer vyťahujete zo skrine vysávač? Aj vy máte pocit, že týždeň po umytí sú okná už nedostatočne čisté? Aj vy vstávate každý deň skoro ráno, aby ste pred odchodom do práce prebehli metlou dlážku, ktorá sa ešte leskne po včerajšom gruntovaní? Aj vy umyjete po druhých už poumývaný riad, pretože dôverujete len svojej pedantnosti? Najvyšší čas zamyslieť sa nad svojím správaním. Aby ste prehnanou až pedantnou čistotnosťou neznechutili svojich partnerov a aby ste z detí nevychovali rovnakých otrokov vlastnej domácnosti, ako ste vy sami.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com