Ružová či radšej modrá hortenzia?

26.05.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Hydrangea alebo po našsky hortenzia je ďalším vhodným kvetom na balkón. Hoci najlepšie ukáže ako bohatý krík zasadený v záhradke, aj menšia rastlina s pár kvetmi dokáže potešiť.

Hortenzia pochádza z Japonska, odkiaľ ju v roku 1700 priniesli do Anglicka, konkrétne do veľkých záhrad blízko Londýna. Neskôr tento kvet učaroval aj Francúzom ai ostatným Európanom. Najviac sa však hortenzii darí na ostrove Madeira, kde rastie voľne v prírode. Môže dosahovať výšku až 4 metre, v miernych klimatických podmienkach dorastá tento hustý ker do metrovej výšky.

Je nenáročná

Hortenzia je vďačná rastlina, ktorá svojho pestovateľa veľmi nezaťaží. Potrebuje chladnejší polotieň chránený pred vetrom a kyslú pôdu zloženú z rašeliny, ihličnatej zeminy, piesku a humusu. Kyslosť pôdy rozhoduje aj o farbe kvetov. Tento rok môže mať biele kvety, hoci minulý kvitla na modro. Farbu ovplyvňuje aj vek rastliny a jej častí, preto konáriky jedného kríka môžu byť nositeľmi kvetov rôznych farieb. Najčastejšie sa stretávame s odtieňmi karmínovočervenej, bledofialovej, bielej či ružovej. A k obľúbeným patrí hlavne modrý odtieň, ktorý sa dá umelo docieliť zalievaním hortenzie síranom hlinitým.

Hortenzia je smädná rastlina, najmä v letných mesiacoch ju treba hojne zalievať, aby korene nevyschli. Najvhodnejšia je mäkká voda. V lete ju raz týždenne treba aj prihnojovať hnojivom bez obsahu vápnika, podobne aký používame pri pestovaní rododendronu alebo orchideí. Zimu by hortenzie zasadené v kvetináčoch mali prečkať v chladnejšej miestnosti, ideálna je pivnica s teplotou 4 až 8°C. Kríčkom v záhrade stačí nasypať na korene ľahší substrát alebo vrstvu opadaných listov.

Pri strihaní opatrne

Na jar by sme mali hortenziu presadiť, pretože počas zimných mesiacov sa nakumuluje v zemine veľa vápniku, ktorý jej nevyhovuje. Je to dvojročná rastlina, preto puky rozkvitnú až v druhom roku, takže aktuálne nás očaria až na budúci rok. Preto pri strihaní kríčka siahame len na suché konáriky a odkvitnuté časti, výhonky ukončené kvetným pukom nezastrihávame vôbec.

Potešia aj usušené kvety

Drobné kvety hortenzie rastú v guľovitých súkvetiach s priemerom 15 až 20 cm. Zaujímavosťou je, že nezvyknú odpadnúť alebo zvädnúť. Na konci sezóny si ich treba naaranžovať do vázy a nechať uschnúť, budú peknou dekoráciou s romantickou atmosférou.redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com