Ružičková zástera

14.05.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Aj keď si asi žiadna prakticky založená žena bielu zásteru k vareniu neoblečie, no ako dobrá gazdinka sa ňou môže predviesť, keď servíruje hosťom slávnostný obed s vlastnými špecialitami. Takou bude aj pôvodne úplne snehobiela zástera vylepšená efektnými maľbami ruže.

Potrebujeme hotovú zásteru, ale môžeme si ju aj pokojne ušiť. Dôležité sú tiež plastové šablóny s kvetinovými motívmi, textilné farby a štetce, všetko dostaneme v papiernictve alebo špeciálnej predajni pre milovníkov dekorovania.

Šablóny si najprv pripevníme pomocou papierovej lepiacej pásky o základný materiál, v našom prípade vrecká zástery a predný diel na prsiach. Potom opatrne nanášame štetcami jednotlivé farby. Zručnejší si trúfnu aj na tieňovanie lupienkov a listov ruže. Farbu necháme uschnúť a šablónu potom opatrne odstránime. Farebný motív ešte podľa návodu zafixujeme zažehlením.

TIP: Podobné kvetinové dekory alebo iné kuchynské motívy môžeme namaľovať aj na prestieranie, chňapky alebo kúsok plátna, ktorý umiestnime do rámu a položíme na kuchynskú poličku ku kuchárskym knihám a čajovej porcelánovej súprave.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív