Ružičková úľava

02.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Ruža nám dokáže zlepšiť náladu a skrášliť atmosféru izby, ale vie pomôcť aj interiéru nášho tela. Jej liečiteľské účinky si cenili už starí Peržania. Ružovú vodu používali pri problémoch so srdcom, s nervami i so žalúdkom. Usušené a rozdrvené okvetné lístky si dávali na popáleniny a na rany.

Podobne využíva vlastnosti tejto rastliny aj súčasná fytoterapia na liečbu rôznych zdravotných problémov. Napríklad odvar z usušených lupienkov ruže pomáha pri chronickom zápale sliznice hrtanu. Čaj z ruže sa odporúča aj diabetikom a ľuďom, ktorí majú bolestivé zápaly kĺbov alebo artritídu. A potvrdili sa aj jeho účinky pri ťažkostiach s žalúdočným vredom. Prítomnosť trieslovín zaručuje schopnosť sťahovať cievy a urýchľovať hojenie rán. A ružová voda môže byť aj prvou pomocou pri hnačke. Z ruže sa získava ružový olej ako vzácny kozmetický prípravok žien na zlepšenie stavu pleti, odvar z lístkov zase pomáha unaveným očiam. Antiseptická prípravok z ruže odmasťuje pleť z akné a ružová voda si poradí s oparom na perách, ale i so zápachom z úst.

Viete, že....

  • .... na získanie 1 litra cenného ružového oleja treba 3 až 4 tony kvetov, ktoré sa zbierajú asi 800 hodín?
  • ... že ak zasadíme medzi kry ruží cesnak alebo levanduľu, podporíme tvorbu silíc v kvetoch?
  • ... že z ruže si môžeme zaparením lupienkov horúcim octom pripraviť účinný prípravok na kloktanie pri bolestiach hrdla?

Poznámka: Ak chceme kvety ruže či iné časti kríka využívať na liečebné účely, v takom prípade musíme zmeniť spôsob starostlivosti. Absolútne nevhodné je ošetrovanie kvetu chemickými hnojivami a prípravkami proti hmyzu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru