Ruža sama napovie

25.04.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Ružu automaticky vnímame ako kvetinovú kráľovnú. Predurčuje ju k tomu jej nádherný vzhľad, ktorý si nemohli nevšimnúť ani naši predkovia. Okrem milencov, ktorí ňou vyjadrovali tie najušľachtilejšie city, bola vďačným objektom záujmu umelcov a inšpiráciou pre básnikov i maliarov.

Ruža bola neraz súčasťou obradov a rituálov. Egypťania ju napríklad zvykli v podobe okrasných vencov klásť aj do hrobiek. Peržania pestovali krásne záhrady ruží a tomuto kvetu dokonca prisúdili punc tajomnosti, spájali s ňou rôzne mýty a legendy. U starých Germánov ruža evokovala smrť a obsypávali ňou hroby.

Nielen pastvou pre oči

Postupným šľachtením šípovej ruže vznikli nové krásne odrody rôznych farieb a tvarov, dnes poznáme asi 100 druhov. Tento kvet sa považoval po stáročia za afrodiziakum. Z ruže sa získaval ružový olej ako vzácny kozmetický prípravok žien, ale pripravovali sa z nej aj džemy, kompóty, víno, šťavy či med. Ruža sa dokonca neraz ocitla na tanieri ako potrava alebo minimálne slúžila ako dochucovadlo pripravovaných jedál. Nie náhodou. Tento kvet obsahuje viaceré vitamíny, napríklad C alebo A, a tiež železo, horčík, vápnik a ďalšie minerálne látky. Špeciálnou kategóriou je šípová ruža. Jej drobné červené plody, šípky, sú osvedčeným bojovníkom s bolesťou hrdla a zápalmi oka. Odvar sa používa aj ako účinný pomocník pri hnačke.

Už stáročia symbolom

Ruža sa počas histórie ľudstva vyšplhala na výnimočný post symbolu. Často sa využívala na stručné vyjadrenie pocitu či názoru bez veľkého vysvetľovania. Jednotlivé farby ruží evokovali isté charakteristické vlastnosti a pri darovaní konkrétneho kvetu bola situácia zrozumiteľná všetkým zúčastneným stranám. Napríklad biela ruža predstavovala vždy čistotu, pokoru a úctu, oranžová nadšenie i túžbu a žltá zase žiarlivosť, ale v súčasnosti aj slobodu a voľnosť. Červená bola tradične symbolom vrúcnej lásky a ružová stelesňovala spokojnosť a šťastie.

Užitočné rady

  • Tento druh kvetu je veľmi citlivý a krehký. Preto ruže vo váze nikdy neumiestňujme v blízkosti ovocia, aj keď táto kombinácia pôsobí na jedálenskom stole skutočne dekoratívne. Z dozrievajúceho ovocia sa však uvoľňuje etylén, látka, ktorá urýchľuje vädnutie ruží. Dokonca sa neodporúča umiestniť do jednej vázy ruže rôznych farieb a odrôd. Vylučovanými toxínmi sa budú navzájom tráviť a skracovať si tak život.
  • A ako udržať sviežosť a zdvihnutú hlávku ruže čo najdlhšie? Stačí narezať stonku na šikmo a vodu pravidelne vymieňať. Nie však ľadovú, tá spôsobuje krehkým kvetom šok. Ak sa začne záver stonky vodou znehodnocovať, vždy kúsok odrežeme alebo zastrihneme. Pomôže aj pár kvapiek sava pridaných do vody.

redakcia Doma a Rada, FOTO: