Riflovina je stále aktuálna

05.03.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Uniforma mnohých generácií mládeže, ale aj obľúbený kúsok zo šatníka tých odrastenejších. To sú texasky, rifle či džínsy, ktorých špeciálnemu mladistvému a športovému imidžu neodolá žiadna veková kategória. Ak k tomu prirátame aj vlastnosti ako pohodlnosť, praktickosť a trvanlivosť, nečudo, že si držia toľké desaťročia popredné miesto obľúbenosti u zákazníkov. Keď sa však šili prvé kusy tohto odevného zázraku, dôvod ponúknuť ich trhu bol veľmi triviálny – takmer nezničiteľnosť materiálu.

Majú svoju históriu

Džínsy uzreli svetlo sveta vďaka podnikavému Bavorčanovi, ktorý odišiel v polovici 19. storočia do Ameriky. Levi Strauss však nepodľahol zlatej horúčke, ale začal produkovať pracovný odev pre kalifornských zlatokopov. 

Prvoradou podmienkou bola výdrž materiálu, zvolil preto krepovú bavlnu z Francúzska modrej indigovej farby, materiál neskôr nazývaný denim a prešíval ho hrubšou hnedou bavlnou, ktorá sa stala tiež typickým prvkom džínsov. Pracovné nohavice boli skutočne pevné, ale horšie to bolo s vreckami, kam si chlapi odkladali náradie. Často sa trhali, ba i celé párali. Pomohol krajčír Jacob Davis, ktorý poradil výrobcovi vrecká prišívať dvojitým stehom a na lepšie spojenie s nohavicami umiestňovať kovové nity. Rok 1873 bol rokom skutočného zrodu klasických riflí. Značka Levi´s je najstaršou a dodnes uznávanou, ale časom sa pridali aj ďalší výrobcovia. Po druhej svetovej vojne to boli americké firmy Wrangler a Lee, ktoré z artiklu pracovného odevu vytvorili módne a efektné modely. Také už nenosili baníci, ale hviezdne idoly ako James Dean a Elvis Presley a, samozrejme, všetci ich priaznivci. Koncom päťdesiatych rokov sa výroba a predaj týchto výrobkov rozšíril aj v Európe. Zaslúžili sa o to talianski bratia Július a Fiorenzia Fratini.

Móda z džínsoviny plná fantázie

Tradičné džínsy prešli naozaj veľkou premenou. Z pôvodne pracovného oblečenia sa stal odev na voľný čas a zábavu, až sa napokon vyšplhal na status výnosného módneho artiklu, ktorý dostal najmä v posledných desaťročiach tú najrozličnejšiu podobu. Z denimu sa nešijú len nohavice, ale aj sukne, vesty, šaty, košele, halenky, bundy, bermudy, detské modely či dokonca plavky. Pre lepšiu nositeľnosť sa vyvinuli aj nové druhy texaskoviny, či už tenšie štruktúry na ženské kusy oblečenia alebo strečové, ktoré sú pohodlnejšie. A dokonca mnohí renomovaní módni návrhári si práve prostredníctvom nových kolekcií z džínsoviny potvrdzujú invenčnosť svojej tvorby.

Darujme im aj druhý život

Hoci obľúbené rifle nosí človek každý deň i niekoľko sezón, raz sa ich krása minie. Životnosť im však môžeme predĺžiť.

Každý, kto sa venuje tvorbe nových modelov zo starých obnosených kusov šatníka, vie, že zachované časti textílie sa dajú ešte veľmi dobre využiť. Obzvlášť pri technike patchworku sú kúsky rifloviny dobre kombinovateľné aj s pestrými dezénmi, či už s kvetovanými, pásikovými či károvanými vzormi. Takto sa dajú vyrobiť zo zvyškov vcelku zaujímavé kreácie. Môže to byť zaujímavá halena, taška alebo obliečka na vankúšiky do detskej izby. Stačí trochu fantázie, zručné ruky, znalosť princípov tejto techniky a trpezlivosť.redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com