Rekonštrukcia drevenice ju nemusí pripraviť  o tradičný charakter

07.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA   Rekonštrukciu drevenice môžete poňať rôzne a určite je pozitívom, že čoraz viac majiteľov uprednostňuje citlivý prístup. V prípade, že ešte len stojíte pred plánovaním rekonštrukcie tradičnej drevenej stavby, máme pre vás niekoľko tipov, ako zlepšiť komfort bývania a zároveň ju nepripraviť o charakteristický vzhľad.

Drevenice v našich zemepisných šírkach patrili takpovediac ku koloritu každej menšej či väčšej obce. Zvyk stavať domy z dreva sa naplno rozvinul v severských krajinách, odkiaľ sa postupne rozšíril aj k nám. S tradičnou architektúrou boli drevené stavby realizované v podhorských oblastiach, kde bolo tohto stavebného materiálu naozaj dostatok. Na stavbu väčšiny dreveníc sa u nás používalo smrekové a jedľové drevo, v nižšie položených oblastiach neboli výnimočné ani drevenice vyhotovené z listnatých drevín.

Vhodne spracované drevo, o ktoré bolo aj správne starané, vydrží pritom naozaj veľmi dlho. Ako však pristupovať k rekonštrukcii drevenice, ak chcete zachovať jej pôvodný vzhľad?

Rekonštrukcia drevenice si vyžaduje odborný dohľad

Rekonštrukciu drevenice netreba brať na ľahkú váhu a každú väčšiu zmenu treba konzultovať s odborníkom. V zásade je možné postupovať dvoma spôsobmi – drevenicu rozobrať a prakticky nanovo postaviť s tým, že sa použijú len tie pôvodné prvky, ktorých stav to umožňuje. Pri druhom postupe sa zas vymieňajú len tie časti, ktoré svoju úlohu už nespĺňajú. V prípade, že stav rekonštruovanej stavby je dobrý, môže byť vymenená iba drevená fasáda navrhnutá v pôvodnom duchu. 

V každom prípade by mal byť základným dokumentom statický posudok a vyhodnotenie vlhkosti jednotlivých materiálov. Vždy treba dôsledne posúdiť stav dreva, a to aj s použitím špeciálnej sondy.

Moderným riešeniam sa nemusíte vyhýbať

Ak máte drevenicu s tradičnou architektúrou, nemusíte sa vyhýbať ani moderným riešeniam. Veľmi elegantne je možné riešiť pohon krídlovej brány, pri ktorom môže vstupná brána na pozemok zostať v pôvodnom štýle tak, aby pasovala k samotnej drevenici. Inak to nie je ani pri riešení vykurovania vo vnútri, chladenia či tienenia. Väčšinu moderných riešení, ako je napríklad automatizované tienenie či inteligentné ovládanie vykurovania je možné vyhotoviť tak, aby zapadlo aj do tradične poňatej drevenice.

Myslite aj na komfort používania

Bývanie v drevenici zďaleka nemusí byť o kompromisoch. Práve naopak, v rámci rekonštrukcie by ste sa mali zamerať na riešenia, ktoré váš obytný komfort zvýšia. Ide predovšetkým o úpravy kúpeľne a kuchyne, ktorá tak môže vyhovovať aj tým najnáročnejším požiadavkám. Po príklady ani nemusíme chodiť ďaleko. Kuchyňu v drevenici je vhodné umiestniť blízko dverí pre jednoduché zásobovanie. Malá, nevykurovaná miestnosť v blízkosti fasády zas výborne poslúži ako špajza.

Pri zmene dispozície nezabudnite na rozvody vody, elektroinštaláciu a ak je v danej lokalite kanalizácia, tak aj na vedenie potrubia. Rekonštrukcia drevenice je skvelou príležitosťou, ako rekreačný objekt premeniť na miesto, kde budete môcť tráviť čas hoci aj po celý rok.